Hz. Peygamber'in sahabenin söylem ve üslubuna yöneliktashihleri
Hz. the Prophet's discourse and style of the companionscorrections
  1. Tez No: 889081
  2. Yazar: SELİM ARIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER BAYRAKTUTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Hz. Peygamber, risalet görevi gereği Yüce Allah'tan aldığı vahyi, insanlara tebliğ etmiştir. Bunun yanında sahâbede müşahede ettiği inanç, ibadet ve muâmelât gibi alanlardaki hataları düzelttiği gibi konuşma tarzında tespit ettiği yanlışları da tashih etmeyi ihmal etmemiştir. İnsanın fıtrî bir ihtiyacı olan konuşma eylemi, eğer İslâm'ın emir ve tavsiyelerine aykırı olursa, kişinin aleyhine etki edeceğinden, konunun daha ayrı bir öneme sahip olduğu ortaya çıkmaktadır. Ayrıca söylemlerin Allah katında dinî bir sorumluluğu doğurması bu durumu ayrıca önemli kılmaktadır. Bu sebeple Hz. Peygamber, inanca etki eden sözlerden gündelik hayata kadar pek çok alanda sahâbenin hatalarını uyararak doğrusunu öğretmiştir. Sahâbe, elbette Hz. Peygamber'e ilk iman eden topluluk olması bakımından değerlidir, ancak bu durum onların hayatın hiçbir alanında yanlış yapmayacağı anlamına gelmez. Onlar da beşer olmaları sebebiyle câhiliye bir toplumdan çıkmanın da etkisiyle zaman zaman söylem ve üsluplarında hatalar meydana gelmiştir. İşte bu söylem ve üslup hatalarını fark eden Hz. Peygamber, kimi zaman sebebini de açıklayarak onların hatalarını dile getirmiş ve doğrusunu öğretmiştir. Hz. Peygamber'in hitap tarzındaki hataları tashihi, sadece sahâbeyi bağlayan bir konu olmayıp kendisinden sonraki inananları da kapsayan genel bir yapıyı içermektedir. Hz. Peygamber müminlere bu alanda bir çerçeve çizmiş, hataların sınırlarını belirlemiş ve farklı türden hataların çözümünde kalıcı bir metot izlemiştir.
Özet (Çeviri)
Hz. Prophet conveyed to peoble the revelation he received from Allah, as part of his probhetic duty. In addition, he corrected the mistakes he observed in the companions in areas such as belief, worship and transactions, and did not neglect to correct the mistakes he detected in their speaking style. It turns out that the issue has a special importance, since the act of speaking, which is a need for humans, will have a detrimental effect on the person if it goes against the orders and recommendations of İslam. Moreover, the fact that the discourses give rise to a religious responsibility in the presence of God makes this situation even more important. For this reason, Hz. Prophet Warned the Companions from their mistakes in many areas, from words that affect faith to daily life, and teught them the right thing to do. Of course, the Companions are valuable because they were the first community to believe in Hz. Prophet, but this does not mean that they will not make mistakes in any area of life. Because they are human beings and due to the impact of coming out of an ignorant society, mistakes have occurred in their discourse and style from time to time. Hz. Prophet noticed these errors of discourse and styl, sometimes explained their mistakes by explained the reason, and taught them the correct ones. Hz. Prophet's correction of the errors in the companions's form of address is not a matter that concerns only the companions, but also includes a general structure that includes the believers after him. Hz. Prophet drew a framework for believers in this field, determined the limits of mistakes and followed a permanent method in solving different types of mistakes.