The language maze in john fowles' The Magus
John Fowles'in The Magus'ında dil labirenti
  1. Tez No: 889088
  2. Yazar: ENAS M. A. ELASHI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARYA ARYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
John Fowles'ın The Magus (1965) romanı, geleneksel gerçeklik algılarını, ana karakter Nicholas Urfe ve onun esrarengiz akıl hocası Maurice Conchis aracılığıyla sorgulayan labirent gibi bir anlatı sunar. Yunan adasında geçen roman, aldatma, kimlik ve postmodern bağlamda gerçeğin akışkanlığı temalarını inceler. Başarısız bir aşkın ardından Phraxos'ta teselli arayan hayal kırıklığına uğramış Oxford mezunu Nicholas, Conchis'in yönettiği psikolojik oyunlar ağına çekilir. Nicholas'ın Conchis ile ve çeşitli kimlikler üstlenen değişken bir arkadaşla yaşadığı karşılaşmalar, gerçeklik ile kurgu arasındaki sınırları bulanıklaştırır. Conchis, Nicholas'ın gerçekliğini detaylı tiyatro oyunları ve felsefi kışkırtmalar aracılığıyla manipüle eder, onun mantıklı dünya görüşünü sorgular. Bu manipülasyon, kişisel gelişimi kışkırtmak amacıyla tasarlanmış“tanrı oyunları”olarak çerçevelenir. Bu araştırma, anlamın bir dizi uydurma aracılığıyla nasıl oluşturulduğunu ve sürekli olarak ertelendiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Metnin edebi cihazlarını ve tekniklerini, özellikle différance, metinlerarasılık, mise en abyme ve metafiksyonu, gerçeklik ile kurgu arasındaki sınırı bulanıklaştıran bir dil labirenti yaratacak şekilde yakından inceleyecektir. Bu araştırma, bu unsurların sürekli olarak Nicholas'ı bir delilik durumuna sürüklediğini, onun kaotik doğası ve içsel kusurlarıyla yüzleşmesini sağladığını ileri sürmektedir. Sonuçta, bu süreç kimliğin kırılganlığını ve yaşamı metaforları aracılığıyla yorumlama gereğini ortaya koyar.
Özet (Çeviri)
John Fowles' novel, The Magus (1965), unfolds a labyrinthine narrative that challenges conventional perceptions of reality through its protagonist, Nicholas Urfe, and his enigmatic mentor, Maurice Conchis. Set against the backdrop of a Greek island, the novel explores themes of deception, identity, and the fluidity of truth in a postmodern context. Nicholas, a disillusioned Oxford graduate, seeks solace on Phraxos after a failed romance, only to be drawn into a web of psychological games orchestrated by Conchis. Nicholas' encounters with Conchis and his protean companion, who assumes various identities, blur the boundaries between reality and fiction. Conchis manipulates Nicholas' reality through elaborate theatrics and philosophical provocations, challenging his rational worldview. This manipulation is framed as“godgames,”designed to provoke personal growth through disorientation and doubt. This research aims to reveal how meaning is constructed and perpetually delayed through a series of fabrication. It will closely examine the text's literary devices and techniques, including différance, intertextuality, mise en abyme, and metafiction, which created a language maze that blurs the line between reality and fiction. As this research argues that these elements have perpetually led Nicholas to a state of madness, forcing him to confront his chaotic nature and inner flaws. Ultimately, this process reveals the fragility of identity and the need to interpret life through its metaphors.