Dissecting the cultivated mask: Postmodernism, capitalism and madness in American Psycho
Kültive edilmiş maskeyi irdelemek: American Psycho postmodernizm, kapitalizm ve delilik
  1. Tez No: 889089
  2. Yazar: HANEEN ELASHI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY DAĞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, Bret Easton Ellis'in American Psycho (1991) adlı eserini postmodern bir perspektiften inceleyerek, 1980'lerin sonlarında geç kapitalizmin yaygın etkisini vurgular. Ellis, hipergerçeklik, kara mizah ve anlatıdaki deliliği tasvir gibi edebi teknikler aracılığıyla karmaşık bir tablo çizer: Ana karakter Patrick Bateman, Amerikan Rüyası'nın vücut bulmuş hali olarak tasvir edilir—son derece zengin, saygın ve görünürde başarılı. Ancak, bu özenle oluşturulmuş maskenin altında Bateman'ın topluma duyduğu derin nefret ve işlediği korkunç suçlar, 20. yüzyıl sonu kapitalizmine yönelik hipergerçekçi ve alaycı bir eleştiriyi ortaya koyar, gerçeklik ile kurgu arasındaki sınırları bulanıklaştırır. Ellis, Bateman'ın markalara ve tüketim kültürüne olan saplantısını, hipergerçekçi bir estetik oluşturmak için kullanır. Bu saplantı, Bateman'ın maddi sembollere olan amansız arayışını gözler önüne sererek kapitalizmin ve tüketimciliğin özündeki boşluğu açığa çıkarır. Ayrıca, Ellis, Bateman'ın kaba ve şiddet dolu eylemleri aracılığıyla kara mizah kullanarak, onun ikiyüzlü doğasına dair örtük bir yorum sunar—kamuya açık kişiliğini özeldeki ahlaksızlığıyla yan yana getirerek, elitlerle sıradan insanlar arasındaki ayrımı sorgular. Bu tez, Bateman'ın bireysellikten yoksunluk, sosyal yabancılaşma ve sahte bir empatiyle dolu yüzeysel ve maddiyatçı bir dünyada, uyum sağlama korkusuyla motive olan bozulan kişiliğini incelerken, Bateman'ın zihninin kusurlarını ve deliliği psikanalitik bir yaklaşımla ele alır. Bu analiz, yoğun ve sıradan bir toplumda Bateman'ın içsel huzursuzluğunun arttığını öne sürer. Mükemmel görünen hayatına rağmen, şiddete olan susuzluğu ve deliliğe düşüşü giderek artar. Bu çalışma, Bateman'ın deliliğinin sanatsal yaratıcılığın ardındaki bir itici güç olabileceğini savunur ve Ellis'in, Bateman karakteri üzerinden kapitalizmin bozulmuş yönlerini postmodernizm merceğinden eleştirdiğini iddia eder.
Özet (Çeviri)
This study examines Bret Easton Ellis' American Psycho (1991) through a postmodern lens, emphasizing its exploration of the pervasive influence of late capitalism in the late 1980s. Through literary techniques such as hyperreality, dark satire, and a portrayal of madness within the narrative, Ellis paints a complex picture: the protagonist, Patrick Bateman, embodies the American Dream—acutely wealthy, esteemed, and ostensibly successful. Yet, beneath this cultivated mask, Bateman's profound disdain for society and his series of heinous acts reveal a hyper-realistic and satirical critique of late 20th-century capitalism, blurring the boundaries between reality and fiction. Ellis underlines Bateman's obsessive fixation on commodities, using brand names and consumer culture to craft a hyper-realistic aesthetic. This obsession lays bare Bateman's relentless pursuit of materialistic symbols, exposing the emptiness at the core of capitalism and consumerism. Ellis uses dark satire in Bateman's vulgar and violent actions to subtly comment on his duplicitous nature—contrasting his public persona with private depravity and highlighting the divide between the elite and the ordinary. This thesis examines Bateman's deteriorating persona, shaped by fear of conformity, loss of individuality, and social alienation in a superficial, materialistic world, using a psychoanalytic approach to madness. This analysis posits that within such an intense and banal society, Bateman's inner turmoil intensifies. Despite his outwardly perfect life, his thirst for violence and descent into madness escalate. However, this study also argues that Bateman's madness can also serve as a driving force behind artistic creativity, positioning it as a powerful tool within postmodernism. In a sense, this study contends that Ellis utilizes Bateman's character to critique the distorted and flawed capitalist landscape through the lens of postmodernism, shedding light on the inherent despair and moral decay of a deluded and materialistic society.