Termo-mekanik yoğunlaştırmanın masif ağaç malzemenin işlenme özellikleri üzerine etkisi
The effect of thermo-mechanical densification on machining properties of massive wooden material
  1. Tez No: 889096
  2. Yazar: MUSTAFA TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT DÜNDAR SOFUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Termo-mekanik yoğunlaştırmanın masif ağaç malzemenin işlenme özellikleri üzerine etkisini belirlemek ve farklı oranlarda yoğunlaştırılan ağaç malzemenin işlenme özelliklerinde en iyi yüzey kalitesine ulaşmak için optimum kesiş parametrelerini tespit etmek çalışmanın temel hedefleridir. Bu kapsamda ülkemizde yaygın olarak yetiştirilen karakavak (Populus nigra L.) deney materyali olarak seçilmiştir. %0, %20 ve %40 oranlarında sıkıştırılarak yoğunlaştırılan ağaç malzemeler, CNC tezgahında 1000, 1500 ve 2000 mm/dak ilerleme hızlarında, 12000, 15000, 18000 dev/dakika devir sayılarında, iki farklı kesici kullanılarak işlenmiştir. Elde edilen yüzeylerin yüzey pürüzlülük değerleri (Ra ve Rz) tespit edilmiştir. İşlenen yüzeylerde en düşük yüzey pürüzlülüğü %40 sıkıştırılarak yoğunlaştırılan numunelerde elde edilmiştir. En düşük yüzey pürüzlülüğü değerleri %40 sıkıştırma oranında, 1 nolu kesicide, 1000 mm/dak ilerleme hızında ve 18000 devir/dakika devir sayısında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study's main objectives are to determine the effect of thermo-mechanical densification on the processing properties of solid wood material and to determine the optimum cutting parameters to achieve the best surface quality in the machining properties of the wood material that is densified at different rates. In this context, black poplar (Populus nigra L), which is widely grown in our country, was chosen as the experimental material. The wood materials, which were compressed and densified at 0%, 20% and 40% ratios, were processed using two different cutters at 1000, 1500 and 2000 mm/min feed speeds, 12000, 15000, 18000 rpm, on the CNC machine. Surface roughness values (Ra and Rz) of the obtained surfaces were determined. The lowest surface roughness on the processed surfaces was obtained in samples densified by compression of 40%. The lowest surface roughness values were obtained from number 1 cutter, 1000 mm / min feed rate and 18000 rpm at 40% compression ratio.