An autoethnographic study of experiencing Secondary Trauma while working with war-affected children
Savaştan etkilenen çocuklarla çalışırken ikincil travmayı yaşamaya ilişkin otoetnografik bir çalışma
- Tez No: 889095
- Danışmanlar: DR. LARRY DOI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Edinburgh
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez bir otoetnografik araştırmadır ve savaştan etkilenen Suriyeli çocuklarla çalışırken yasadığım İkincil Travma deneyimimi keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bu tez, Suriye iç savaşı sırasında Türkiye-Suriye sınırındanda görevlendirilen erkek kardeşimin Türk Ordusu'ndaki zorunlu askerlik görevinde yaşadığı zorluklara tanıklık etmek zorunda kaldığım kişisel yaşam deneyimlerimden ve memleketime 3 yaşındaki Suriyeli bir çocuğun cesedinin kıyıya vurmasına gözlerimle tank olmamdan ve Türkiye'de bir Sosyal Servis'te Suriyeli savaştan etkilenen çocuklarla çalışırken edindiğim mesteki yasam deneyimlerimden kaynaklanmaktadır. ikincil Travmamın bir parçası olan kişisel yasam deneyimlerimi ifade etmek için günlüğümdeki verilerden faydalandım. Ayrıca, İkincil Travma deneyimimi ve bunun profesyonel yeteneğim üzerindeki etkisini derinlemesine araştırmak için, Danışman olarak birlikte çalıştığım, savastan etkilenen üç Suriyeli çocuğun hayat hikayelerinden de yararlandım. Genel olarak, Otoetnografiyi kullanarak ikincil Travma deneyimimin bağlamından faydalanmak, dünyamın gerçekliğine dair anlayışımı ve kendi farkındalığıma anlam verme biçimimi şekillendirmiş ve değiştirmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation is a piece of Autoethnographic research and aims to explore my Secondary Trauma experience, while I was working with war-affected Syrian children. This is rooted in my personal life experiences where I had to live through the difficulty of my brother's compulsory military duty in the Turkish Army as he was posted to the border between Turkey and Syria during the Syrian civil war, my eye-witnessing of 3-year-old Syrian boy's washed up body on a shore in my hometown, and my professional life experiences while I was working with Syrian war-affected children in a Social Service in Turkey. I utilized data from my diary to narrate my personal life experiences which were the part of my Secondary Trauma. Also, in order to deeply explore of my Secondary Trauma experience and the impact of it on my professional ability, I reflect on three Syrian war-affected children's life stories whom I worked with as a Counsellor. Overall, reflecting on the context of my experience of Secondary Trauma using Autoethnography has shaped and changed the understanding of the reality of my world, and how I assigned meaning to my awareness of self.