Sıra dışı liderlik tarzlarının algılanan örgütsel politikaya etkisinde örgüt kültürünün aracılık rolü
The effects of extraordinary leadership styles on organizational politics: The mediating role of organizational culture
- Tez No: 889097
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS ÖZKARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Son yıllarda değişim ve yenilenme ile birlikte kaos, belirsizlik ve karmaşa sonucunda liderliğin yeniden sorgulanması sonucunda sıra dışı liderler ortaya çıkmıştır. Örgütlerin değişime uyum sağlayabilmesi için örgüt kültürü ve örgütsel politika konularının dikkate alınması gerekli hale gelmiştir. Liderlik, örgüt kültürü ve örgütsel politika konularına ilişkin birçok çalışma vardır. Ancak sıra dışı liderliğin örgüt kültürü ve örgütsel politika ile ilişkisini açıklayan araştırmaların olmaması bu çalışmanın önemini artırmaktadır. Araştırmanın amacı hizmet sektörü olan turizm işletmelerinde olası kaos ve kriz ortamlarında sergilenecek davranışlar çerçevesinde; örgüt kültürünün, sıradışı liderlik tarzları ile örgütsel politika arasındaki ilişkiye olası aracılık rolünü ortaya koymaktır. Araştırmada sıra dışı liderlik tarzları olarak karizmatik, ideolojik ve pragmatik liderlik ele alınmıştır. Literatür taraması ve uzman görüşleri alınarak ölçme aracı hazırlanmıştır. Hazırlanan beşli likert tipi anket, Antalya ilinde faaliyet gösteren beş yıldızlı otel işletmelerinde görev yapan 453 yöneticiye uygulanmıştır. Verilerin analizinde Korelasyon Analizi, Regresyon Analizi, Faktör Analizi, One Way Anova Analizi ve T- Testi uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, sıra dışı liderlik ölçeği geliştirilmiştir. Karizmatik, ideolojik ve pragmatik liderlik tarzlarının örgüt politikalarını ve örgüt kültürünü doğrudan etkilediği tespit edilmiştir. Aracı değişken sonuçları incelendiğinde sıradışı liderliğin örgütsel politikaya etkisinde örgüt kültürünün aracı etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, with the change and renewal, chaos, uncertainty and confusion, extraordinary leaders have emerged as a result of the re-questioning of leadership. In order for organizations to adapt to change, it has become necessary to consider organizational culture and organizational policy issues. There are many studies on leadership, organizational culture and organizational policy. However, the lack of research explaining the relationship between extraordinary leadership and organizational culture and organizational policy increases the importance of this study. The aim of the research is to determine the behaviors to be exhibited in possible chaos and crisis environments in tourism enterprises, which are the service sector; The aim is to reveal the possible mediating role of organizational culture in the relationship between extraordinary leadership styles and organizational politics. In the study, charismatic, ideological and pragmatic leadership were discussed as extraordinary leadership styles. The measurement tool was prepared by taking the literature review and expert opinions. The prepared five-point Likert-type questionnaire was applied to 453 managers working in five-star hotel businesses operating in the province of Antalya. Correlation Analysis, Regression Analysis, Factor Analysis, One Way Anova Analysis and T-Test were used to analyze the data. As a result of the analyzes made, an extraordinary leadership scale was developed. It has been determined that his charismatic, ideological and pragmatic leadership styles directly affects organizational policies and organizational culture. According to the mediator variable results, it has been determined that organizational culture has a mediating effect on the effect of extraordinary leadership on organizational policy.