Takım sargınlığının spora özgü motivasyona olan etkisinin incelenmesi
An examination of the effect of team cohesion on sport spesific motivation
  1. Tez No: 889106
  2. Yazar: EMRE GÖKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN SAYIN TEMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Takım sargınlığının spora özgü motivasyona olan etkisini incelemek amacıyla yapılan bu tanımlayıcı araştırma, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde okuyan 250 sporcu öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların sosyodemografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Katılımcıların takım sargınlığı düzeylerini ölçmek amacıyla Eys, Loughead, Bray ve Carron (2009) tarafından geliştirilen ve Türkçe uyarlaması Sezer ve Kocaekşi tarafından yapılan Genç Sporcu Takım Sargınlığı Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcıların başarı motivasyon düzeyini belirlemek amacıyla Willis (1982) tarafından geliştirilen ve Türkçe uyarlaması Tiryaki ve Gödelek tarafından yapılan Spora Özgü Başarı Motivasyonu Ölçeği'nden faydalanılmıştır. Verilerin analizinde pearson korelasyon, tek yönlü varyans analizi ve post hoc analizi ve t-testi kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analiz sonuçlarına göre, katılımcıların spora özgü başarı motivasyon genel ve alt boyutlarının puan ortalamaları yüksek düzeyde olduğu gözlenmektedir. Takım sargınlığı ölçeğinin toplam ve alt boyutlarında puan ortalamasının da yüksek düzeyde olduğu gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study, designed to investigate the effect of team cohesion on motivation, was conducted with 250 student athletes studying at Ankara Yıldırım Beyazıt University. A personal information form prepared by the researcher was used to determine the demographic characteristics of the participants. In order to measure the team cohesion levels of the participants, the Youth Athlete Team Cohesion Scale, developed by Eys, Loughead, Bray, and Carron (2009) and adapted into Turkish by Sezer and Kocaekşi, was used. The Sport-Specific Achievement Motivation Scale, adapted into Turkish by Tiryaki and Gödelek, was used to determine the success motivation levels of the participants. Pearson correlation, one-way analysis of variance, post hoc analysis and t-test were used in the analysis of the data. According to the analysis results of the obtained data, it is observed that the participants' general and sub-dimensions of sport-specific success motivation mean scores are high. It is also observed that the total and sub-dimensions of the team cohesion scale mean scores are high.