Farklı CAD/CAM materyalleriyle üretilen anterior kuronların marjinal ve internal uyumlarının In-Vitro olarak karşılaştırılması
In Vitro evaluation of marginal and internal adaptation of different CAD/CAM materials
  1. Tez No: 889107
  2. Yazar: MARUF HALMEDOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKUT KAHRAMANOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, silikon replika yöntemiyle farklı CAD/CAM materyallerinin marjinal ve internal uyumlarını değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Akrilik maksiller santral kesici dişten ana model üretilerek epoksi rezinden 72 adet dayanak hazırlandı. Farklı CAD/CAM bloklarından üretilen anterior kuronlar üç gruba ayrıldı: IPS (IPS e.max CAD), CD (Celtra Duo), GC (GC Initial UHT). Hazırlanan kuronların marjinal uyumları silikon replika yöntemi ile bukkolingual ve mesiodistal yönde kesitler alınarak ölçüldü. Kronun tüm tabakalarını gösteren marjinal, aksiyal ve insizal kesitlerden, ışık mikroskobu altında her diş için 30 nokta ve toplam 2160 noktadan ölçüm yapıldı. İstatistiksel analiz IBM SPSS v23 (IBM Company, Chicago, ABD) programı kullanılarak yapıldı. Normal dağılıma uygunluk Shapiro-Wilk testi ile incelendi. Seramik gruplarına göre normal dağılmayan değerlerin karşılaştırılmasında Kruskal Wallis testi kullanıldı ve çoklu karşılaştırmalar Dunn testi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the marginal and internal fit of different CAD/CAM materials using the silicone replica method. Material and Method: A master model was fabricated from the maxillary central incisor, and 72 abutments were fabricated from epoxy resin. Anterior crowns were milled from different CAD/CAM blocks (IPS (IPS e.max CAD), CD (Celtra Duo), GC (GC Initial UHT)). The marginal fit was measured using the silicone replica method. Buccolingual and mesiodistal sections, showing all layers of the crowns, were evaluated at stereomicroscope. Measurements across three sections (marginal, axial, incisal) were done from 2160 points in total, with 30 points per tooth. Statistical analysis was performed using IBM SPSS v23 (IBM Company, Chicago, USA). The normality of the data distribution was assessed using the Shapiro-Wilk test. The Kruskal-Wallis test was used to compare non-normally distributed micron values according to the ceramics, and multiple comparisons were examined using the Dunn test.