Altınordu'da (Ordu, Türkiye) yetiştirilen 'Hayward' kivisinin meyve ağırlığına göre kalite sınıflandırması
Quality classification of 'Hayward' kiwifruit grown in Altınordu (Ordu, Türkiye) based on fruit weight
  1. Tez No: 889125
  2. Yazar: ESRA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİM ZEKİ BOSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de son yıllarda üretimi hızla artan ve Doğu Karadeniz Bölgesi ekolojisine uyum göstermiş olan 'Hayward' kivisinin, Ordu ilinin (Türkiye) en fazla üretim yeri olan Altınordu ilçesinde meyve ağırlığına göre kalite yönünden sınıflandırılması amaçlanmıştır. Araştırma tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak düzenlenmiştir. Çalışma kapsamında Altınordu İlçesinde seçilen 3 mahalledeki 5'er bahçede hasat edilen meyveler, ağırlık esas alınarak, TS 11306 standardına göre kalite yönünden sınıflandırılmıştır. Hasat edilen meyveler tek tek hassas teraziyle tartılıp, Ekstra (90 gr
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to classify the 'Hayward' kiwifruit, whose production has increased rapidly in recent years in Türkiye and has adapted to the ecology of the Eastern Black Sea Region, in terms of quality according to fruit weight in Altınordu district, which is the highest production area of Ordu province (Türkiye). The research was designed according to the randomized block experimental design with 3 replications. Within the scope of the study, fruits harvested in 5 orchards in 3 selected neighborhoods in Altınordu District were classified in terms of quality according to TS 11306 standard, based on fruit weight. The harvested fruits were weighed one by one with a precision scale and classified as Extra (