Nesnelerin interneti tabanlı mobil hasta takip sistemi
Internet of things based mobile patient tracking system
- Tez No: 889124
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, Nesnelerin İnterneti (IoT) tabanlı bir mobil hasta takip sistemi geliştirilmiştir. Çalışmanın amacı hastaların sağlık verilerinin mekandan ve zamandan bağımsız olarak gerçek zamanlı olarak takip edilmesidir. Çalışma verilerin elde edilmesi, bulut bilişime kaydedilmesi ve mobil uygulamadan verilerin takip edilmesi olmak üzere üç bileşenden oluşmaktadır. Vücut sıcaklığı, nabız, kandaki oksijen düzeyi, ortam sıcaklığı, nemi ve EKG gibi biyomedikal ve çevresel verileri ölçmek için sensör devre kartı tasarlanmıştır. Devre kartı, Raspberry Pi 3 B+ tek kart bilgisayara bağlanarak IoT tabanlı bir sistem haline getirilmiştir. Raspberry kartı içerisinde yazılan bir python betiği ile veriler Firebase gerçek zamanlı veritabanına anlık olarak kaydedilmektedir. iOS tabanlı mobil uygulama, swift programlama dilinin UiKit çerçevesi ve EKG verilerinin grafikselleştirilmesi amacıyla SwiftUi kullanılarak geliştirilmiştir. EKG verilerinin buluttan çekilmesi ile hem gerçek zamanlı olarak hem de kayıtlı EKG verilerinden hasta kalbinin durumu takip edilmektedir. Böylece mobil bir cihazdan hastaların kalbi ile ilgili sağlık verilerinin gerçek zamanlı olarak takip edilmesine olanak tanımıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an Internet of Things (IoT) based mobile patient tracking system is developed. The aim of the study is to track patients' health data in real time, independent of space and time. The study consists of three components: data acquisition, data storage in cloud computing and data tracking from the mobile application. A sensor circuit board was designed to measure biomedical and environmental data such as body temperature, pulse rate, blood oxygen level, ambient temperature, humidity and ECG. The circuit board is connected to a Raspberry Pi 3 B+ single board computer and turned into an IoT-based system. With a python script written in the Raspberry board, the data is instantly recorded to the Firebase real-time database. The iOS mobile application was developed using the UiKit framework of the Swift programming language and SwiftUi for graphicalization of ECG data, allowing users to monitor their health data in real time. The iOS-based mobile application was developed using the UiKit framework of the swift programming language and SwiftUi for graphical representation of ECG data. By pulling ECG data from the cloud, the status of the patient's heart is monitored both real-time and from stored ECG data. This allows real-time monitoring of patient's heart-related health data from a mobile device.