Mobilya ve donatı tasarımında tasarım - üretim ilişkisinin yalın felsefe kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between design and production in furniture design within the scope of lean philosophy
- Tez No: 889134
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN CANKIZ ELİBOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Üretim kökenli bir çalışma alanı olarak tanımlanan“Yalın Üretim”, zaman içerisinde daha kapsayıcı bir şekilde“Yalın Felsefe”olarak anılmaya başlanmıştır. Bu sayede söz konusu ilkeler tüm disiplinlerde kıt kaynakların etkin kullanımına yönelik çözümler sunabilen önemli birer verimlilik aracı olarak benimsenmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, nihai üründe değeri olmayan ilgili süreç ve faaliyetlerdeki israfı ortadan kaldırmayı amaçlayan Yalın Felsefe'nin mobilya ve donatı elemanı tasarım süreçlerindeki potansiyel faydalarını vurgulamaktır. Üretim yapan işletmelerde tasarım süreci çıktılarının, planlamadan satınalmaya, üretimden lojistik süreçlerine kadar işletmelerin genelinde büyük etkiler yaratabildiği görülmektedir. Bu sebeple modülarite, endüstriyel tasarım yaklaşımları ve israfın azaltılması gibi kaygılar ile yürütülen tasarım çalışmaları sürdürülebilir bir başarıya katkı sağlayabilmektedir. Sonuç olarak, Yalın Felsefe yaklaşımlarının uygulanması ile israfların azaltılması ve kıt kaynakların daha etkin kullanımı mümkün olabilmektedir. Bu sayede tasarımdan üretime ve hatta son kullanıcıya kadar uzanan tüm değer zinciri için önemli faydalar elde edilebileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
'Lean Production', which is defined as a field of study originating from production, has started to be referred to as“Lean Philosophy”in a more inclusive way over time. In this way, the principles in question have been adopted as important productivity tools that can offer solutions for the effective use of scarce resources in all disciplines. The main purpose of this study is to highlight the potential benefits of Lean Philosophy in furniture and fittings design processes, which aims to eliminate waste in related processes and activities that have no value in the final product. It is seen that the outputs of the design process in manufacturing enterprises can have great effects throughout the enterprises from planning to purchasing, from production to logistics processes. For this reason, modularity, industrial design approaches and design studies carried out with the concern of reducing waste can contribute to sustainable success. As a result, the application of Lean Philosophy approaches makes it possible to reduce waste and utilise scarce resources more effectively. In this way, it is foreseen that significant benefits can be obtained for the entire value chain from design to production and even to the end user.