Karayemiş bitkisinin bazı besin elementlerinin değişimlerinin belirlenmesi
Determination of the changes of some nutrient elements in the cherry laurel plant
- Tez No: 889137
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ÖZKUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, Ordu ilinde yetiştirilen“Odü”ve“Alis”çeşitleri ile 26 farklı genotipin yer aldığı kapama karayemiş bahçesinde mayıs, haziran ve temmuz aylarında alınan yaprak örneklerinde mineral besin elementlerinin değişimleri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, farklı (mayıs-haziran-temmuz) dönemde alınan yaprak örneklerinin fosfor (P) konsantrasyonu %0.12 ile %0.60 arasında değiştiği ve yapraklarda P konsantrasyonu mayıstan temmuza kadar azalma eğilimde olmasına karşın K, Ca, Mg, Fe, Cu, Zn ve Mn konsantrasyonlarında ise mayıs ile temmuz arasında dalgalanmalar olduğu saptanmıştır. Bu dalgalanmada besin elementleri genel olarak birinci döneme göre ikinci dönemde azalma, üçüncü dönemde ise artma eğilimde olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, karayemiş bitkisinde besin elementi noksanlıklarının belirlenebilmesi için en uygun örnekleme zamanının saptanmasında daha fazla aylarda örnekleme yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the variations of mineral nutrients were determined in leaf samples taken in May, June and July in cherry laurel (Prunus laurocerasus L.) orchard containing 26 different genotypes of“Odü”and“Alis”cultivars grown in Ordu province. According to the results obtained, phosphorus (P) concentration of leaf samples taken in different (May-June-July) periods varied between 0.12% and 0.60% and P concentration in leaves tended to decrease from May to July, while K, Ca, Mg, Fe, Cu, Zn and Mn concentrations fluctuated between May and July. In this fluctuation, it was determined that nutrients generally tended to decrease in the second period and increase in the third period compared to the first period. As a result, in order to determine the most appropriate sampling time for the determination of nutrient deficiencies in cherry laurel plants, sampling should be carried out in more months.