Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ışığında adil yargılanma hakkı ve Türkiye örneği
The right to a fair trial in the light of the decisions of the Europen Court of Human Rights and the example of Türkiye
  1. Tez No: 889175
  2. Yazar: RESUL OKULU
  3. Danışmanlar: DR. ADNAN KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin verdiği kararlar ışığında adil yargılanma hakkı ele alındı. Bu doğrultuda Türkiye ile ilgili olarak verilmiş kararlardan örnekler ikinci bölümde sıralandı. Son kısımda Türkiye ile ilgili sayısal veriler paylaşıldı. Adil bir yargılama için makul sürede, tarafsız ve bağımsız bir mahkeme önünde, aleni olarak ve hakkaniyete uygun yargılama olması şarttır. Bu şartların yerine getirilip getirilmediğini de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi denetlemektedir. Bu çalışma sayesinde adil yargılanma hakkının genel itibariyle neleri içerdiği ve bu doğrultuda Türkiye örneği çeşitli kararlar ışığında ele alındı. Yapılan incelmeler doğrultusunda yeteri kadar olmasa da Türkiye'de yıllar ilerledikçe adil yargılanma hakkı ihlallerinin azaldığı gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the right to a Fair Trial was discussed in the ligft of the decision of the European Court of Human Rights. In this regard, examples of decision made regarding Türkiye are listed in the second section. In the last part, numerical data about Türkiye was shared. For a fair trial, it is necessary to have a fair trial, within a reasonable time, in front of an impartial and independent court, publicly and equitably. The European Court of Human Rights also supervises whether these conditions are met. Thanks to this study, what the Right to a fair trial includes in general and the case of Turkish example in this gerard were discussed in the light of various decisions. In the line with the investigations, it has been observed that the violations of the right to a fair trial have decreased over the years in Türkiye, although not sufficiently