İmparatorluklar ve millî devletler çağında merkez-çevre ilişkisine bir örnek: Van vilayeti ve çevresindeki aşiretlerin yerel olaylara etkisinin değerlendirilmesi (1876-1914)
An example of centre-periphery relationship in the age of empires and national states: Evaluation of the impact of the tribes on local events around the province of Van (1876-1914)
- Tez No: 889176
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI ÖMER BUDAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 669
Özet
19. yüzyılın son çeyreği ve 20. yüzyılın başlarında toprakları Büyük Devletler tarafından paylaşımlara ve nüfuz mücadelelerine maruz kalan Osmanlı Devleti ve İran'ın bu nüfuz mücadelelerinden ne denli etkilendiği ve bu nüfuz mücadelelerinin her iki devletin hudut bölgelerinde yaşayan halkı ne şekilde etkilediği yerel olaylar çatısı altında incelenecektir. Ayrıca nüfuz mücadeleleri ile yerel olaylar arasındaki bağlantının tek taraflı olmadığı açıklanmaya çalışılarak bir“kelebek etkisi”misali yerel ve uluslararası güçlerin bir sirkülasyon içerisindeki etkileşimi ele alınmaya çalışılacaktır. Zira her iki kutup da bir diğerini dolaylı veya dolaysız bir şekilde etkileyerek bir olayın yerel düzeyden uluslararası bir soruna dönüşmesine neden olmuştur. Tam tersine uluslararası bir kriz ise olaydan çok uzaktaki bir hudut bölgesini etkileyerek yerel çapta olaylara neden olmuş ve daha sonra bu olayın da büyüyerek uluslararası bir hale dönüşmesine sebebiyet vermiştir. Bu durum, merkez-çevre ilişkisi çatısı altında ve daha çok çevre eksenli bir bakış açısı ile aktarılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
How the Ottoman Empire and Iran, whose lands were shared and struggle for influence by the Great Powers in the last quarter of the 19th century and the beginning of the 20th century, were affected by these struggles for influence and how these struggles for influence affected the people living in the border regions of both states, will be examined under the framework of local events. In addition, it will be tried to explain that the connection between struggles for influence and local events is not one-sided and the interaction of local and international forces in a circulation like a“butterfly effect”will be discussed. Because both poles affect each other directly or indirectly, causing an event to turn from a local level into an international problem. On the contrary, an international crisis affected a border region far away from the event, causing local events and then causing this event to grow and turn into an international one. This situation will be tried to be conveyed under the framework of the centre-periphery relationship and from a more peripheral perspective.