Ordu Bölgesi küçük ölçekli balıkçılığın av gücü ve ekonomik yapısının incelenmesi
Investigation of fishing power and economic structure of small-scale fishery in Ordu Region
- Tez No: 889186
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE ERDOĞAN SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Ulusal düzeyde su ürünleri tüketiminde küçük ölçekli balıkçılığın önemli bir yeri bulunmaktadır. Bu sebeple küçük ölçekli balıkçılığın sosyodemografik yapısı, üretim miktarları ve ekonomik durumunun sürekli olarak incelenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, 2022 ve 2023 yıllarında Ordu'da gerçekleştirilen küçük ölçekli balıkçılığın ekonomik ve av gücü açısından yapısı incelenmiştir. Çalışmada toplam 164 balıkçı ile yüz yüze görüşmeler yapılarak balıkçıların sosyodemografik yapıları, balıkçılık üretim miktarları ve gelir-gider dengesi üzerinden ekonomik yapılarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Yapılan yüz yüze görüşmeler sonucunda, tekne yaşlarının 1 ile 21 arasında değiştiği, avcılıkta kullanılan teknelerin %65.30'luk kısmında echosounder cihazlarının bulunmakta olduğu, teknelerin %65.27'sinin 5-7.99 m boy uzunluğundaki teknelerden oluştuğu, balıkçıların yaşlarının 25 ile 81 arasında değişim gösterdiği, %54.88'inin sadece balıkçılıktan geçimini sağladığı, balıkçıların %95'inin avlanmada olta, ağ ve algarna kullandığı, avlanan balıkların %87'sinin komisyoncular aracılığıyla satıldığı, en yüksek oranda avlanan ve gelir getiren türlerin barbunya, mezgit, palamut ve deniz salyangozu olduğu, elde edilen gelir olarak 50.000 TL'ye kadar olan grubun en yüksek sayıda olduğu hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Small-scale fishing is important in aquaculture consumption at the national level. For this reason, the sociodemographic structure, production amounts and economic situation of small-scale fisheries need to be constantly examined. In this study, the structure of small-scale fishing in Ordu in 2022 and 2023 was examined in terms of economic and fishing power. In the study, face-to-face interviews were conducted with a total of 164 fishermen and it was aimed to determine the economic structure of the fishermen based on their sociodemographic structures, fishing production amounts and income-expense balance. As a result of face-to-face interviews were calculated of the ages of the boats ranged from 1 to 21, 65.30% of the boats used of fish finders. 65.27% of the boats length vary between 5-7.99 m., the ages of the fishermen vary between 25 and 81, 54.88% make a living solely from fishing, 95% of fishermen use fishing gillnet, trammel net and longline for fishing, 87% of the fish caught are sold through brokers, the species that are caught at the highest rate and generate income are red mullet, whiting, Atlantic bonito and sea snails. It has been calculated that the group with income up to 50.000 TL is the highest.