Türkiye, Güney Kore, İngiltere ve Finlandiya'daki okul yöneticisi seçme ve atama uygulamalarının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of school administrator selection and appointment practices in Turkey, Finland, South Korea and England
- Tez No: 889198
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Eğitim sistemlerinin en önemli aktörlerinden biri olan okul yöneticilerinin sahip olması gereken nitelikler büyük öneme sahiptir. Bu niteliklerin tespitinde uygulanan kriterler, yöneticilerin seçimi ve atanması da ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Bu çalışmada Türkiye, Güney Kore, İngiltere ve Finlandiya'daki eğitim kurumları yöneticilerinin atama ölçütleri ile atanma şekillerine ilişkin süreçler karşılaştırılarak sunulması amaçlanmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden literatür tarama yöntemi kullanılmış olup çalışma kapsamında ilgili alan yazındaki çalışmalar taranarak analiz edilmiştir. Analiz sürecinde üniversitelerin, eğitim bakanlıklarının ve eğitim ağlarının elektronik sayfaları gibi pek çok kaynaktan yararlanılmıştır. Araştırma kapsamında incelenen ülkelerin eğitim yöneticisi seçme süreçleri incelendiğinde birbirine benzer uygulamalar olmasının yanı sıra kimi uygulamalarla da ciddi farklılıklar olduğu göze çarpmaktadır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda yorumlar, öneriler yapılmış ve sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The qualifications that school administrators, one of the most important actors of education systems, should have are of great importance. The criteria applied in determining these qualifications, the selection and appointment of administrators vary from country to country. In this study, it is aimed to compare and present the appointment criteria and processes related to the appointment of school administrators in Turkey, South Korea, England and Finland. Literature review method, one of the qualitative research methods, was used in the study and the studies in the relevant literature were reviewed and analyzed. In the analysis process, many sources such as the electronic pages of universities, ministries of education and education networks were utilized. When the educational administrator selection processes of the countries examined within the scope of the research are examined, it is noticeable that there are similar practices as well as serious differences with some practices. Comments and suggestions were made in line with the findings obtained as a result of the research.