Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının sosyal ağları kullanımına yönelik görüşleri
Social studies teacher candidates' views on the use of social networks
  1. Tez No: 889237
  2. Yazar: ALPER ALTINIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ TONGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Sosyal medya, günümüzde bireylerin günlük yaşamlarının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. İnsanlar, sosyal medya platformları aracılığıyla kişisel deneyimlerini paylaşmanın yanı sıra dünya çapındaki olaylardan anında haberdar olabilmekte, farklı kültürleri keşfetmekte ve diğer insanlarla etkileşimde bulunabilmektedir. Eğitim alanında ise sosyal medya, öğrencilere ve öğretmenlere geniş bir bilgi ve kaynak havuzu sunarak öğrenme süreçlerini zenginleştirmekte ancak bilgi güvenliği, veri gizliliği gibi konularda da yeni zorluklar ortaya çıkarmaktadır. Bu araştırma, sosyal bilgiler öğretmen adaylarının sosyal ağları kullanımına ilişkin görüşlerini incelemeyi hedeflemektedir. Nitel araştırma yöntemlerinden biri olan olgubilim deseni kullanılarak gerçekleştirilen çalışmada, veriler yarı yapılandırılmış görüşme formuyla toplanmış ve içerik analizine tabii tutularak sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırmanın sonuçları, öğretmen adaylarının sosyal medyanın kişisel ve profesyonel gelişimlerine katkı sağlayan çok yönlü bir araç olduğunu göstermektedir. Eğlence odaklı aktivitelerin yanı sıra, öğrenme içeriklerine erişim, eğitim gruplarına katılım gibi eğitim odaklı faaliyetlerin sosyal medya kullanımında öne çıktığı belirlenmiştir. Eleştirel düşünce, medya okuryazarlığı ve iletişim becerileri gibi temalar, öğretmen adaylarının sosyal medyayı bilinçli ve etkili bir şekilde kullanma konusunda bilgi sahibi olduklarını göstermektedir. Sosyal medyanın öğretmen adaylarının kişisel ve profesyonel gelişimine katkı sağlayan çok yönlü bir araç olduğu ve eğitimcilerin, öğrencilerin sosyal medya kullanımını bilinçli şekilde yönlendirmeleri, dijital okuryazarlık becerilerini geliştirmeleri ve siber güvenlik stratejilerini benimsemeleri gerektiği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Social media has become an integral part of individuals' daily lives today. Through social media platforms, people not only share their personal experiences but also stay instantly informed about global events, explore different cultures, and engage with others. In the field of education, social media enriches learning processes by providing students and teachers with a vast reservoir of information and resources, yet it also introduces new challenges such as information security and data privacy concerns. This research aims to examine the views of social studies teacher candidates on the use of social networks. Conducted using a qualitative research method known as phenomenology, the study collected data through semi-structured interview forms and subjected them to content analysis to derive conclusions. The findings of the study demonstrate that social media is a versatile tool contributing to both personal and professional development among teacher candidates. The study highlights that in addition to entertainment-focused activities, engagement in educational activities such as accessing learning content and participating in educational groups stands out in social media usage. Themes such as critical thinking, media literacy, and communication skills indicate that teacher candidates are knowledgeable about using social media consciously and effectively. The study emphasizes that social media is a multifaceted tool contributing to the personal and professional development of teacher candidates, underscoring the importance for educators to conscientiously guide students' social media use, develop digital literacy skills, and adopt cybersecurity strategies.