Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin sosyal ve kültürel uyum faaliyetlerinin karşılaştırmalı analizi: Türkiye ve Almanya örnekleri
Comparative analysis of social and cultural cohesion activities of the United Nations High Commissioner for Refugees: The cases of Türki̇ye and Germany
- Tez No: 889246
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ŞEYŞANE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kitlesel göçler, tarih boyunca dünya genelinde büyük sorunlara yol açmış ve uluslararası toplumun karşılaştığı zorlukları artırmıştır. Özellikle Arap Baharı sonrası Suriye'deki iç savaş, milyonlarca insanın yerinden edilmesine neden olarak acil çözüm gerektiren bir kriz yaratmıştır. Bu bağlamda, Türkiye, dünya genelinde en çok mülteci kabul eden ikinci ülke olarak Suriyeli mültecilere ev sahipliği yaparken, Almanya ise dördüncü sırada yer alarak mültecilerin entegrasyonunda etkin rol oynamıştır. Türkiye'de, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) mültecilerin barınma, eğitim, sağlık ve iş bulma süreçlerini desteklerken, Almanya'da da dil öğrenimi, kültürel uyum ve işgücü piyasasına katılım gibi entegrasyon faaliyetlerini yürütmektedir. Bu tez, BMMYK'nın uluslararası normlar ve insani değerler çerçevesinde göç politikalarının nasıl şekillendiğini inceleyerek, Türkiye ve Almanya'daki mültecilerin sosyal ve kültürel uyum politikalarını karşılaştırmaktadır. Tez, BMMYK'nın devletler üzerinde farkındalık yaratarak mültecilerin entegrasyonuna dair normlar oluşturduğunu ve bu normların devlet politikalarını etkileyebilecek güçte olduğunu savunmaktadır. Teorik çerçevesini sosyal inşacılık kuramı üzerine kuran tez, BMMYK'nın faaliyetlerini bir norm olarak kabul edip Türkiye ve Almanya'nın uyum politikalarını karşılaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, mass migrations have posed significant challenges, intensifying difficulties for the international community. The Syrian civil war, sparked by the Arab Spring, displaced millions, creating a crisis that required urgent international response. In this context, Türkiye, as the second-largest host of refugees globally, has provided shelter to millions of Syrians, while Germany, ranking fourth, has played a key role in refugee integration. In Türkiye, the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR) supports refugees by facilitating access to housing, education, healthcare, and employment. In Germany, UNHCR aids in language acquisition, cultural adaptation, and labor market integration. This thesis explores how migration policies are shaped by international norms and humanitarian values, comparing the social and cultural integration of refugees in Türkiye and Germany. The thesis posits that UNHCR has established norms for refugee integration, influencing state policies. Using social constructivism as its theoretical framework, it examines UNHCR's impact on the integration policies of Türkiye and Germany, highlighting the organization's critical role in global migration management.and compares the integration policies of Türkiye and Germany. In this regard, it highlights the critical role of UNHCR in global migration management.