Geleneksel kitle iletişim araçlarında yaşanan dijital dönüşümün seçmen davranışları üzerindeki etkisi: Rize örneği
The effect of digital transformation in traditional mass media on voter behavior: The Rize example
  1. Tez No: 889247
  2. Yazar: OSMAN SERHAT TÜYLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FIRAT DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı geleneksel kitle iletişim araçlarında yaşanan dijital dönüşümün seçmen davranışları üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Geleneksel kitle iletişim araçları deyince akla televizyon, radyo ve gazete gelmektedir. Medya araçlarının siyasetle olan ilişkisinin demokratik rejimlerle birlikte geliştiği gözlemlenmektedir. Bu bağlamda siyasiler medya üzerinden seçmenlerle iletişim kurmaya ve kendilerini tanıtmaya başlamıştır. Siyasetçiler, seçmenlerin oylarını kendi istediklerine yöne çevirmeye amaçladıklarından medyayı da bu çerçevede kullanmaktadırlar. Günümüzde ise medya dijitalleşmeyle birlikte sosyal medyaya dönüşmüş durumdadır. Sosyal medya anlık erişim ve etkileşim imkânı sunmasıyla ayrılmaktadır. Twitter, Instagram, Youtube gibi uygulamalar, sosyal medya uygulamaları çerçevesinde öne çıkmaktadır. Nitel araştırma yönteminin benimsendiği çalışmada veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini ise son seçimlerde oy kullanan 25 kişi oluşturmaktadır. Toplanan veriler analiz edildiğinde beş temel boyutun öne çıktığı belirlenmiştir; seçmenlerin medya takip uygulamaları ve tercih nedenleri, seçmen politikacı ilişkisi boyutu, sosyal medya ve siyasi tercih boyutu ve siyasi liderler ve sosyal medya hesapları kullanma boyutuna dair katılımcı önerileri.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of digital transformation in traditional mass media on voter behavior. Traditional mass media are television, radio and newspapers. It is observed that the relationship between media tools and politics develops together with democratic regimes. In this context, politicians have started to communicate with voters and introduce themselves through the media. Politicians use the media in this context, as they aim to turn the voters' votes in the direction they want. Nowadays, media has turned into social media with digitalization. Social media differs in that it offers instant access and interaction. Applications such as Twitter, Instagram and YouTube stand out among social media applications. In the study where qualitative research method was adopted, data were collected through a semi-structured interview form. The sample of the research consists of 25 people who voted in the last elections. When the collected data was analyzed, it was determined that five basic dimensions stood out; Participant suggestions regarding voters' media monitoring practices and reasons for preference, voter-politician relationship dimension, social media and political preference dimension, and political leaders and social media accounts usage dimension