Atrofik mandibulada farklı sayılarda ve farklı materyaller ile uygulanan tam çene implant tedavilerinin sonlu eleman analizi ile karşılaştırmalı olarakdeğerlendirilmesi
Comparative evaluation of full-arch implant treatments with different numbers and materials in atrophic mandible using finite element analysis
  1. Tez No: 889293
  2. Yazar: ANIL KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN GÜNBAY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, atrofik mandibulalarda mental foramenler arası(interforaminal) bölgede dar çaplı implantlarla yapılan All-on-Six ve All-on-Four tedavi konseptlerinin farklı implant materyalleri ile biyomekanik performansını değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmada, Sınıf II atrofik alt çenelerde, dar çaplı implantlar kullanılmış, titanyum ve Ti-15Zr (Roxolid) malzemeleri ile dört farklı model incelenmiştir: Model-I (All On Six Roxolid), Model-II (All On Six Titanium), Model-III (All On Four Roxolid), ve Model-IV (All On Four Titanium). Bu modellerin her birinde, implant ve protez yapılarının stres(gerilim) dağılımları sonlu eleman analizi (SEA) ile incelenmiş ve hangi tedavi konseptinin ve malzemenin daha avantajlı olduğu belirlenmiştir. SEA, mühendislik ve biyomedikal araştırmalarda karmaşık yapısal analizler yapmak için yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Her bir model için abutment von Mises stres, atrofik mandibula von Mises stres, bar von Mises stres, implant von Mises stres, ve protez von Mises stres değerleri hesaplanmıştır. SEA simülasyonlarında, çiğneme kuvvetleri ve diğer fizyolojik yükler dikkate alınarak, implant ve protez yapılarındaki stres dağılımları değerlendirilmiştir. Simülasyon sonuçları, her bir modelin biyomekanik dayanıklılığı ve klinik performansı hakkında bilgi sağlamıştır. Bulgular: Çalışmada, abutment von Mises Stres için en düşük stres değerleri Model-I (325 MPa) ve en yüksek stres değerleri Model-IV (345 MPa) olarak bulunmuştur. Atrofik Mandibula von Mises Stres için All-on-Four sistemlerinde kemik üzerindeki stres değerleri 75.3-78.1 MPa arasındayken 6 implant uygulanan modelde değerler 99-101 MPa arasındadır. Bar von Mises Stres'de ise All-on-Six Titanyum sistemlerinde protezin titanyum bar üzerine verdiği stres 467-468 MPa ile en yüksek iken All-on-Four Roxolid sistemde 428-429 MPa ile en düşüktür. İmplant ve Abutment için toplam deformasyona bakıldığında All-on-Six modellerinde yer değiştirme değerleri sırasıyla (0.37 – 0.34 mm) ile daha düşük bulunmuştur. İmplant von Mises Stres parametresi incelendiğinde en düşük stres değerleri Model-III(218 MPa) ve Model-IV(232 MPa) sistemlerinde gözlemlenmiştir. Akrilik protez için von Mises Stres değerlendirildiğinde All-on-Six sistemlerinde protez üzerindeki stres (Model-I 36.9 MPa) ile daha yüksek bulunmuştur. IV Sonuç: Bu çalışma sonucunda,interforaminal bölgeye uygulanan All-on-Four konseptinin özellikle Roxolid malzeme ile kullanıldığında daha düşük stres seviyeleri ve daha iyi biyomekanik dayanıklılık gösterdiği bulunmuştur. Roxolid'in yüksek dayanıklılığı, uzun ömürlü ve güvenilir implant tedavileri için uygun bir seçenek olduğunu göstermektedir. All-on-Six konsepti ise abutment üzerinde daha düşük stres seviyeleri ile avantaj sağlamaktadır. Ancak, protez stabilitesi ve uzun ömürlülüğü açısından All-on-Four konseptinin daha üstün olduğu sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler; atrofik mandibula; dar çaplı implantlar; all-on-four; all-on-six; sonlu eleman analizi; Ti-15Zr roxolid.
Özet (Çeviri)
Objective:The aim of this study is to evaluate the biomechanical performance of All-on- Six and All-on-Four treatment concepts using narrow diameter implants in the interforaminal region of atrophic mandibles with different implant materials. Materials/Methods: In the study, in Class II atrophic mandibles, narrow diameter implants were used, and four different models with titanium and Ti-15Zr (Roxolid) materials were examined: Model-I (All On Six Roxolid), Model-II (All On Six Titanium), Model-III (All On Four Roxolid), and Model-IV (All On Four Titanium). In each of these models, the stress distributions of the implant and prosthetic structures were analyzed using finite element analysis (FEA) to determine which treatment concept and material were more advantageous. FEA is a method widely used in engineering and biomedical research for complex structural analyses. For each model, abutment von Mises stress, atrophic mandible von Mises stress, bar von Mises stress, implant von Mises stress, and prosthesis von Mises stress values were calculated. In FEA simulations, chewing forces and other physiological loads were taken into account to evaluate the stress distributions in implant and prosthetic structures. The simulation results provided information about the biomechanical durability and clinical performance of each model. Results: In the study, the lowest abutment von Mises stress values were found in Model- I (325 MPa) and the highest in Model-IV (345 MPa). For atrophic mandible von Mises stress, the stress values on the bone were between 75.3-78.1 MPa in All-on-Four systems, while the values were between 99-101 MPa in the model with six implants. For bar von Mises stress, the stress exerted by the prosthesis on the titanium bar was highest in Allon- Six titanium systems (467-468 MPa) and lowest in All-on-Four Roxolid systems (428- 429 MPa). When looking at the total deformation for implant and abutment, the displacement values were lower in All-on-Six models, respectively (0.37 mm and 0.34 mm). When examining the implant von Mises stress parameter, the lowest stress values were observed in Model-III (218 MPa) and Model-IV (232 MPa) systems. When evaluating von Mises stress for acrylic prostheses, the stress on the prosthesis was higher in All-on-Six systems (Model-I 36.9 MPa). VI Conclusion: As a result of this study, it was found that the All-on-Four concept applied to the interforaminal region showed lower stress levels and better biomechanical durability, especially when used with Roxolid material. The high durability of Roxolid demonstrates that it is a suitable option for long-lasting and reliable implant treatments. The All-on-Six concept, on the other hand, provides an advantage with lower stress levels on the abutment. However, in terms of prosthesis stability and longevity, the All-on-Four concept was found to be superior. Keywords; Atrophic mandible; narrow diameter ımplants; all-on-four; all-on-six; finite element analysis; Ti-15Zr roxolid.