Parotidektomi uygulanan hastalarda arteriyel spin etiketleme manyetik rezonans görüntüleme sekansının tedaviye karar vermede etkisi
The impact of arterial spin labeling magnetic resonance imaging sequence on treatment decision-making in patients undergoing parotidectomy
- Tez No: 889294
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Arteriyel spin etiketleme (ASE) perfüzyon Manyetik Rezonans görüntüleme (MRG) yöntemini kullanarak tümörün kan akımını ASEm ve ASEav değerlerini ölçerek parotis bezi tümörlerinde preoperatif evrede ayırıcı tanı yapılıp yapılamayacağını araştırmak ve histopatolojik tanı ile ASE değerleri arasındaki korelasyonu ve kesim noktasını belirlemek. Gereç ve Yöntem: Parotis tümörü tanılı tüm olgulara konvansiyonel MRG ve ASE perfüzyon MRG incelemesi yapıldı. Kitle lezyonundan ve karşı taraf normal parotis dokusundan kan akımı değerleri ölçüldü (ASEm ve ASEav). Histopatolojik tanılarına göre Pleomorfik adenom (PA) tanısı alan 20, Warthin tümörü 20 ve malign tümör tanısı alan 7 olgu çalışma kapsamına alındı. Gruplar arası ASEm ve ASEav değerleri karşılaştırıldı. Bulgular: Warthin tanılı olgularda ASEm ve ASEav değerleri PA'a göre belirgin yüksekti. Warthin tümörü grubunda lezyon tarafında ASEm ve ASEav değerleri karşı tarafa göre anlamlı yüksek bulundu. PA tanılı olgularda diğer lezyonlardan ayırt edilebilmesi açısından ASEav değerleri kesim noktası 58 olarak kabul edildiğinde duyarlılık %85, seçicilik %77,8, pozitif ve negatif tahmini değerleri sırasıyla %73,9 ve %87,5, tanısal doğruluk oranı ise %80,9 olarak bulundu. Sonuç: ASE MRG perfüzyon yöntemi kullanılarak tümör kan akımının değerlendirilmesi ile Warthin tümörünün Pleomorfik adenomdan ayırt edilmesi mümkün görünmektedir. Gelecekte çok merkezli çalışmalar kapsamında operasyon öncesi dönemde parotis kitlelerinin ayırıcı tanısında, tedavi planlanmasında ve takibi açısından ASE perfüzyon görüntülemenin günlük rutin kullanım alanına gireceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate whether differential diagnosis can be made in the preoperative stage of parotid gland tumors by measuring tumor blood flow ASEm and ASEav values using arterial spin labeling (ASE) perfusion MRI method and to determine the correlation and cut-off point between histopathological diagnosis and ASE values. Materials and Methods: All patients diagnosed with parotid tumor underwent conventional MRI and ASE perfusion MRI. Blood flow values from the mass lesion and the contralateral normal parenchyma were measured (ASEm and ASEav). According to histopathological diagnoses, 20 patients diagnosed with Pleomorphic Adenoma (PA), 20 patients diagnosed with Warthin tumor, and 7 patients diagnosed with malignant tumor were included in the study. ASEm and ASEav values were compared between the groups. Results: In patients with Warthin diagnosis, ASEm and ASEav values were significantly higher than PA. In the Warthin group, ASEm and ASEav values were significantly higher on the lesion side compared to the contralateral side. In cases diagnosed with PA, when the ASEav value cut-off point was accepted as 58 as the best cut-off point in terms of differentiation from other lesions, the sensitivity was 85.0%, the selectivity was 77.8%, the positive and negative predictive values were 73.9% and 87.5%, respectively, and the diagnostic accuracy rate was 80.9%. Conclusion: It seems possible to distinguish Warthin tumor from Pleomorphic adenoma by evaluating tumor blood flow using the ASE MRI perfusion method. We believe that in the future, within the scope of multicenter studies, ASE perfusion imaging will enter our daily routine use in terms of differential diagnosis of parotid masses in the preoperative period, treatment planning and follow-up.