Dijital çağda televizyon izleme pratiklerinin dönüşümü: Türkiye'de iletişim eğitimi görmekte olan Z kuşağının televizyon izleme alışkanlıkları
Evolution of television viewing practices in the digital age: The television viewing habits of generation Z studying communication in Türkiye
- Tez No: 889313
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Dijital dönüşüm süreciyle birlikte Türkiye'de internet tabanlı televizyon yayıncılığı (dijital platformlar) son yıllarda hızla gelişen bir eğilim haline gelmiştir. Bu hızlı gelişme, geleneksel televizyon yayıncılığına yeni bir perspektif getirerek, onu yeni iletişim teknolojileriyle bütünleşik bir biçimde dönüştürmektedir. İnternet tabanlı televizyon yayıncılığı, daha geniş ve çeşitli izleyici kitlesine erişim sağlayarak medya tüketim alışkanlıklarında köklü değişiklikler yaratmaktadır. Artık izleyiciler/kullanıcılar zaman ve mekân sınırlaması olmaksızın içeriklere erişim imkânına sahip olurken, kişiselleştirilmiş izleme deneyimleriyle geleneksel medya anlayışı yeniden şekillenmektedir. Bu dönüşümün merkezinde ise Z kuşağı yer almaktadır. Dijital çağın kuşağı olan Z kuşağı, dijital teknolojilerle büyüyen ve geleneksel medya tüketim alışkanlıklarından farklı beklentilere ve pratiklere sahip olan bir nesildir. Z kuşağının televizyon izleme alışkanlık ve pratikleri, dijital medya çağının özellikleri ve imkânlarıyla şekillenmektedir. Aynı zamanda bu kuşağın kullanımları, medya sektörünün geleceğini de belirleyecektir. Bu bağlamda, Z kuşağının televizyon izleme pratik ve alışkanlıklarının saptanması amacıyla iletişim alanında eğitim gören üniversite öğrencisi 18-23 yaş grubu Z kuşağı bireylerle nicel bir araştırma yöntemi olan anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Pozitivist yaklaşım bağlamında bu yöntemle, katılımcıların davranış, tutum ve tercihleri sayısal verilere dönüştürülerek istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiş ve Z kuşağı popülasyonun televizyon izleme alışkanlık ve pratikleri hakkında genellemeler yapılmaya çalışılmıştır. Z kuşağının televizyon izleme alışkanlık ve pratiklerinin dijital çağın olanaklarına göre şekillendiği ve bu kuşakla birlikte televizyon izleyiciliğinin yeniden tanımlandığı gözlenmiştir. Dijital çağda yeni medyanın sürekli değişmekte ve yenilenmekte olan dinamik yapısının, Z kuşağının kullanım biçimi ve beklentileriyle uyum içinde sürekli devinim halinde olduğu saptanmıştır. 2020'lerle birlikte TV endüstrisi, içerik oluşturma ve tüketme şeklini yeniden tanımlamayı vaat eden yapay zekânın yönlendirdiği heyecan verici bir çağın eşiğinde bulunmaktadır. Z kuşağı, dijital içeriğe doğal yatkınlığı, dinamik beklentileri ve etkileşimli, özelleştirilmiş medya talepleriyle gelmekte olan bu yeni çağın en başat medya kullanıcısı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, internet-based television broadcasting (digital platforms) has rapidly emerged as a prominent trend alongside the digital transformation process in recent years. This swift development has infused traditional television broadcasting with a new perspective, integrating it with new communication technologies. Internet-based television broadcasting has broadened access to a more diverse audience, leading to profound changes in media consumption habits. Viewers/users now have the ability to access content without time and space limitations, while also experiencing personalized viewing experiences that are reshaping the traditional media paradigm. At the heart of this transformation is Generation Z. Born into the digital age, Generation Z possesses different expectations and practices compared to traditional media consumption habits, shaped by the characteristics and opportunities of the digital media era. Their usage patterns are also set to determine the future of the media sector. In this context, a quantitative research method -a survey- was conducted with university students aged 18- 23 from Generation Z studying in the field of communication, to ascertain their television viewing practices and habits. Within the context of the positivist approach, the behaviors, attitudes, and preferences of participants were converted into numerical data and analyzed using statistical methods, aiming to make generalizations about the television viewing habits and practices of the Generation Z population. It has been observed that Generation Z's television viewing habits and practices are shaped by the opportunities of the digital age, redefining television viewership with this generation. The dynamic structure of new media, which is continuously changing and evolving in the digital age, is in constant flux, aligning with the usage patterns and expectations of Generation Z. With the 2020s, the TV industry stands on the brink of an exciting era directed by artificial intelligence, promising to redefine content creation and consumption. Generation Z, with its natural inclination towards digital content, dynamic expectations and demands for interactive and personalized media, will be the leading media user of this upcoming era.