Kültür endüstrisi bağlamında GLOW dizisi üzerine nitel bir çözümleme
A qualitative analysis on GLOW series in context of culture industry
- Tez No: 689176
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYHAN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kitle iletişim araçlarının toplumlar üzerinde geçmişten günümüze derinden, yoğun ve köklü etkileri olmuştur. Teknolojide yaşanan gelişmeler ve ilerlemeler; bu nüfuzu pekiştirmiş, iletişimi dönüşüme uğratmış, kültür endüstrinin üretim - dağıtım süreçlerini, pratiklerini çeşitlendirmiş, genişletmiş ve gündelik yaşamı neredeyse tümüyle etkisi altına almıştır. Yaşanan Dijital Çağ'da internetin sunduğu imkânların ve internet kullanıcıların sayısının artmasıyla birlikte mobil yayıncılık hızlı bir sıçrama yaşamış ve bu sıçrama, izleme olanaklarını yaygınlaştırmıştır. İnternet bağlantılı ve ödemeli televizyonlar baş vermiş, Netflix gibi kültürel üretim merkezleri oluşmuş ve hatta tekelleşmişlerdir. Bu kültürel tekeller; her an, her yerde ve her cihazda prensibiyle günlük hayata ikinci, üçüncü ekranlardan dâhil olmuştur. Bahsi geçen gelişmeler neticesinde kültür endüstrisi tarafından bir meta hâlinde üretilen kültürün ve inşa edilen mesajların dolaşımı hızlanmıştır. Kültür endüstrisi; bireyin üzerindeki gücünü ve etkisini arttırarak her anında olmayı başarmış, bu kolaylık sayesinde var olan sistemin ve mevcut yapının yeniden üretimine eskiye kıyasla çok daha rahat katkıda bulunur hâle gelmiştir. Bu tez çalışmasında, 2017 yılında yayınlanmaya başlanan tipik bir kültür endüstrisi ürünü ve Netflix dizisi olan GLOW'un (Gorgeous Ladies of Wrestling) 3 sezonu (30 Bölüm) incelenmiş ve nitel içerik çözümlemesine tabi tutulmuştur. Nitel yaklaşımla yürütülen bu çalışma neticesinde bahse konu olan diziye ilişkin temalar belirlenmiş ve bu sınır içerisinde kültür endüstrisinin ticari kaygılarla hareket ettiği ve dolayısıyla özgünlükten uzak, standart, tek tip ürünler ortaya koyduğu saptanmıştır. Öte yandan, incelenen dizinin kapitalist ideolojiyle olan bağı ve kapitalizmin rekabet ilkesiyle olan yakınlığı gösterilmiş ve söz konusu dizinin ırkçı, ataerkil mesajlarla bezeli bir kültürel rasyonalizasyon aracı ve toplumsal kontrol ve baskı mekanizması olduğu serimlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mass media has had profound, intense and deep-rooted effects on societies from past to present. Important developments and advances in technology; strengthened this influence, transformed communication, diversified and expanded the production and distribution processes and practices of the culture industry and almost completely influenced daily life. In the Digital Age that we live in, with the increase in the opportunities offered by the internet and the number of internet users, mobile broadcasting has experienced a rapid leap and its disseminated these leap watching possibilities. Internet-connected and Pay-TV sets have started, cultural production centers such as Netflix have formed and even monopolized. These cultural monopolies; It is included in the second and third screens in daily life with its principle at anytime, anywhere and on every device. As a result of the aforementioned developments, the circulation of culture and messages built as a commodity by the culture industry has accelerated. Culture industry; by increasing its power and influence on the individual, its managed to be at every moment of the individual, owing to this convenience, it has contributed to the reproduction of the existing system and the existing structure much more comfortable than before. In this thesis, 3 seasons (30 Episodes) of GLOW (Gorgeous Ladies of Wrestling), a typical culture industry product and Netflix series that started to be published in 2017, were examined and subjected to qualitative content analysis. As a result of this qualitative study, the themes related to the series in question were determined and within this boundary, it was determined that the culture industry acted with commercial concerns and thus produced standard, uniform products that were far from originality. On the other hand, the connection of the examined series with the capitalist ideology and its proximity to the competitive principle of capitalism were shown and it was attempted to be laid out that the series in question was a tool of cultural rationalization and communal control and oppression mechanism covered with racist, patriarchal messages.