IX.-XI. yüzyıllarda Türk-İskandinav halkları ilişkileri
Relations between Turkish and Scandinavian people in the IX.-XI. centuries
- Tez No: 889312
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ORUÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
IX.-XI. yüzyıllarda günümüz Avrupa Rusyası, Ukrayna, Belarus ve Kafkasya sahasına gelerek bölge halklarıyla birçok alanda münasebet kurup bölge tarihinde kalıcı izler bırakan İskandinavlar, dönem kaynaklarında daha çok Rus ya da Vareg olarak anılmaktaydılar. İskandinavların bu sahalarda münasebet kurduğu halkların arasında Hazarlar, Peçenekler, İdil Bulgarları, Oğuzlar gibi Türk grupları da vardı. Hatta doğuya çoğunlukla ticari gayelerle gelen bu İskandinavların istediklerini elde etmeleri için neredeyse kaçınılmaz olarak Türklerle ilişki kurmaları gerekiyordu. Zira Türkler, Karadeniz'in kuzeybatısından Kafkasya'nın kuzeyine, Kiev'den İdil boylarına kadar olan sahanın yegane yönetici gücü durumundaydı. Buna karşılık Doğu Avrupa'daki Türk-İskandinav halkları ilişkileri çeşitli sebeplerden dolayı genelde göz ardı edilmiştir. Çalışmada, Türklerle İskandinav halklarının yer yer yaşanan çatışmalar dışında genelde dostane bir şekilde ve iki tarafın da ticari anlamda çıkar sağladığı bir boyutta olduğu ortaya konulmuş, bu münasebetler neticesinde halkların birbirinden kültürel, siyasi, askeri ve dini anlamda önemli ölçüde etkilendikleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Scandinavians, who came to today's European Russia, Ukraine, Belarus and the Caucasus in the mainly IX.-XI. centuries, establishing relations with the peoples of the region and leaving permanent traces in the history of the region, were mostly referred to as Rus' or Varangians in the contemporary sources. Among the peoples with whom Scandinavians had relations in these areas, there were Turkish groups such as Khazars, Pechenegs, Volga Bulgars and Oghuzs. In fact, these Scandinavians, who came to the east mostly for commercial purposes, almost inevitably had to establish relations with the Turks in order to get what they wanted. Because the Turks were the only ruling power of the area from the northwest of the Black Sea to the Caucasus, from Kiev to the Volga region. On the other hand, the relations between Turkish-Scandinavian peoples in Eastern Europe have been generally ignored for various reasons. In our study, it has been revealed that apart from the occasional conflicts, the Turks and Scandinavian peoples were generally unhostile and both sides had commercial benefits, and as a result of these relations, it has been revealed that the they were significantly influenced by each other in terms of culture, politics, military and religion.