Geç başlangıçlı neonatal sepsis tanısı alan 32 hafta ve 1500 gram altında doğan prematürelerde nsofa skorunun mortalite ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between nsofa score and mortality in preterm infants born at less than 32 weeks and weighing under 1500 grams diagnosed with late-onset neonatal sepsis
- Tez No: 889332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK GÜNEY VARAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Yenidoğanlarda sepsis tüm gelişmelere ve yenilenen bakım stratejilerine rağmen tüm dünyada, özellikle prematürelerde, önemli bir mortalite ve morbidite nedeni olmaya devam etmektedir. Klinik bulguların sepsise özgü olmaması, prematürelerde bulguların silik olması tanıyı zorlaştırmaktadır. Tanısında altın standart olarak kan kültürü kullanılmaya devam edilmektedir, bu durum da kesin tanının gecikmesine yol açabilmektedir. Ancak yenidoğanlarda, özellikle prematürelerde, tedavinin gecikmemesi mortalite ve morbidite açısından oldukça önemlidir. Sepsisi tahmin etmek veya sepsis şiddetini tanımlamak için kullanılan skorlar, çok düşük doğum ağırlıklı bebeklerin bakımını iyileştirebilir. Neonatal ardışık organ yetmezliği değerlendirmesi (nSOFA), solunum, kardiyovasküler ve hematolojik verileri kullanarak sepsis ile ilişkili mortaliteyi tahmin etmek için geliştirilmiştir. Biz çalışmamızda yeni bir skorlama sistemi olan nSOFA skorunun yenidoğanlarda önemli mortalite ve morbidite sebebi olan sepsisin değerlendirilmesinde mortalite ve sepsis etkenini öngörmedeki yerini göstermeyi ve nSOFA skorunun klinik değerini vurgulamayı hedefledik. Gereç ve Yöntemler: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi yenidoğan yoğun bakım ünitesinde 1 Ocak 2019- 31 Mart 2023 tarihleri arasında doğum ağırlığı 1500 gramın ve gestasyon yaşı 32 haftanın altında doğan geç başlangıçlı sepsis tanısı alan, uygun kriterleri karşılayan toplam 117 yenidoğan çalışmaya dahil edildi. Çalışmada hasta bilgilerine retrospektif olarak hasta dosyalarından ve hastane kayıt sisteminden ulaşıldı. nSOFA skoru solunum parametreleri, trombosit değeri ve inotrop alma durumlarında göre sepsis öncesinde, sepsis anında ve sepsis sonrasında 9 farklı noktada hesaplandı. Mortaliteyi öngörmede nSOFA skorlarının duyarlılık, özgüllük değerleri ve cutoff puanlarının hesaplanması için ROC (işlem karakteristik eğrisi, receiver operating characteristic) eğrisi analizi kullanıldı. ROC eğrisinin cut-off değerleri, yüksek ve düşük nSOFA değerlerini bölen Youden indeksi hesaplanarak belirlendi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi IBM SPSS Statistics 23.0 programı ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda mortalite oranı %11.1 idi. Hayatını kaybeden hastaların doğum ağırlığı ve gestasyonel haftası hayatta kalanlara göre daha düşük bulundu. Hayatını kaybedenlerde tüm zaman noktalarında nSOFA skoru hayatta kalanlara kıyasla daha yüksek olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Despite all the developments and renewed care strategies, sepsis in newborns has been continues to be an important cause of mortality and morbidity all over the world, especially in premature infants. The fact that the clinical findings are not specific to sepsis in infant and the findings are subtle in premature infants makes the diagnosis difficult. Blood culture continues to be used as the gold standard in the diagnosis, which may lead to a delay in the definitive diagnosis. However, it is very important not to delay treatment in neonates, especially in premature infants, of mortality and morbidity. Scores used to predict sepsis or describe the severity of sepsis may improve the care of very low birth weight infants. The neonatal sequential organ failure assessment (nSOFA) was developed to predict sepsis-associated mortality using respiratory, hemodynamic and hematologic data. Thus, we aimed of in our study to show the performance of nSOFA score, a new scoring system, in predicting mortality and sepsis agent in the evaluation of sepsis, which is an important cause of mortality and morbidity in newborns, and to emphasize the clinical value of the nSOFA score. Materials and Methods: A total of 117 newborns diagnosed with late-onset sepsis, who were born between January 1, 2019 and March 31, 2023 in the neonatal intensive care unit of Bursa Yüksek İhtisas Education and Research Hospital between January 1, 2019 and March 31, 2023 and with a birth weight of