Aydın ilinde kedi ve köpeklerde dırofılarıa türlerinin moleküler yöntemlerle belirlenmesi
Determination of dirofilaria species by molecular methods in cats and dogs in Aydin province
- Tez No: 889378
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN EREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Parazitoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dirofilaria immitis ve Dirofilaria repens, zoonotik filarial nematodlardır ve evcil hayvanlar başta olmak üzere insanlar da dahil birçok memeli türünü enfekte edebilmektedirler. Bu parazitlerin bulaşması, mikrofiler taşıyan kan emici sivrisinekler aracılığıyla gerçekleşmektedir. Bu parazitler, genellikle pulmoner arterlerde ve sıklıkla kalbin sağ tarafında bulunmaktadırlar ve bu sebeple“kalp kurdu”adının verilmesine sebep olmaktadırlar. Çalışma Aydın İli'nin çeşitli ilçelerindeki kedi ve köpeklerde Dirofilaria immitis ve Dirofilaria repens'in yaygınlığını ve coğrafi dağılımını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla Efeler, Kuşadası, Nazilli ve Didim ilçelerinden 200 köpek ve 150 kediden, toplamda 350 hayvandan, kan örnekleri alınmış, moleküler bir yöntem olan PZR ile Dirofilaria tür tayini yapılarak dirofilariasis açısından değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre 200 köpeğin 12'sinde (%6), 150 kedinin 3'ünde (%2) Dirofilaria immitis pozitif bulunmuş olup Dirofilaria repens gözlemlenmemiştir. Toplamda 350 hayvandan 15 tanesi Dirofilaria immitis pozitif bulunmuş olup, dirofilariasisin Aydın'daki prevelans değeri %4,29 olarak ölçülmüştür. Sonuç olarak, Dirofilaria immitis enfeksiyonları, hem köpek hem de kediler için önemli bir sağlık sorunu olmaya devam etmektedir. Çalışma, sivrisinek popülasyonlarının kontrolünün, hayvanların düzenli veteriner hekim kontrolünün ve profilaktik tedbirlerin uygulanmasının, enfeksiyonların yayılmasını önlemek için kritik olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Dirofilaria immitis and Dirofilaria repens are zoonotic filarial nematodes capable of infecting a wide range of mammalian species, including domestic pets and humans. The transmission of these parasites occurs through blood-feeding mosquitoes that carry microfilariae. These parasites typically reside in the pulmonary arteries and often in the right side of the heart, leading to their common name,“heartworm.”This study was conducted to determine the prevalence and geographical distribution of Dirofilaria immitis and Dirofilaria repens in various districts of Aydın Province. For this purpose, blood samples were collected from a total of 350 animals, comprising 200 dogs and 150 cats, from the districts of Efeler, Kuşadası, Nazilli, and Didim. The identification of Dirofilaria species was performed using Polymerase Chain Reaction (PCR), a molecular method, to evaluate the presence of dirofilariasis. According to the results obtained, 12 out of 200 dogs (6%) and 3 out of 150 cats (2%) tested positive for Dirofilaria immitis, while no cases of Dirofilaria repens were observed. Overall, 15 out of 350 animals were found to be positive for Dirofilaria immitis, resulting in a prevalence rate of 4.29% for dirofilariasis in Aydın. In conclusion, Dirofilaria immitis infections remain a significant health concern for both dogs and cats. The study emphasizes the importance of controlling mosquito populations, ensuring regular veterinary check-ups, and implementing prophylactic measures to prevent the spread of infections.