The military status of the northeastern Aegean Islands: The contentious Greek and Turkish relations
Kuzeydoğu ege adalarının askeri durumu: Çekişmeli Yunan ve Türk ilişkileri
  1. Tez No: 889379
  2. Yazar: KAAN SEYREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜRKEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu tez, Kuzeydoğu Ege Adaları'nın askerden arındırılmış statüsü gibi çok tartışılan bir konuyu ele almaktadır. Söz konusu konuyu, orijinal metinlere dayandığı kadar, geleneksel olmayan yaklaşımları da ön plana çıkararak incelemeye çalışmaktadır. Bu çerçevede bir literatür eleştirisi yapılmakta, sadece konuya odaklanan ancak askersizleştirme meselesinin gelişimini etkilediği düşünülen değişkenleri de dışlamayan yeni bir tarihsel çerçeve kurulmakta, çeşitli uluslararası ilişkiler ve daha geniş sosyal bilim teorilerinin uygulanabilirliği bu çerçevede pratik deneyim ve gelişmelerle birlikte tartışılmaktadır. Ayrıca, bölge dışı aktörlerin ve diğer parametrelerin konunun gelişimine ne ölçüde katkıda bulunduğu da araştırılmaktadır. Çalışmada, konunun özüne inebilmek için uluslararası ilişkilerin yanı sıra sosyal bilimlerin diğer dallarını da içeren alışılmadık bir yaklaşımın gerekli olduğu sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the hotly debated issue of the demilitarized status of the Northeastern Aegean Islands. It attempts to examine the subject in question with unconventional approaches to come to the fore as much as it has relied on the original texts. Within this framework, a critique of the literature is undertaken, a new historical framework is established that focuses solely on the issue but does not exclude the variables that are thought to have influenced the development of the issue of demilitarization, and the applicability of various international relations and broader social science theories are discussed within this framework, alongside with practical experiences and developments. It also explores what extent extra-regional actors and other parameters contributed to the development of the issue. It concludes that an unconventional approach, involving IR as well as other branches of social sciences, is necessary to get to the heart of the matter.