Genç yetişkinlerin sosyal medya kullanım amaçlarına göre gelecek beklentilerine yönelik algılarının incelenmesi
Investigation of young adults' perceptions towards their future expectations according to the purposes of social media use
  1. Tez No: 889383
  2. Yazar: MERT ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL ALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günlerinin önemli bir dilimini sosyal medya uygulamalarını kullanarak geçiren genç yetişkinler aynı zamanda teknolojinin olumsuz etkilerine karşı hassas bir grup olarak ifade edilmektedir. Genç yetişkinlerin geleceğe dair sahip olmuş oldukları beklentiler hem bireysel gelişimlerini hem de toplumsal gelişimi etkilemektedir. Genç yetişkinler sosyal medyayı çeşitli amaçlarla kullanmaktadırlar. Genç yetişkinlerin sosyal medya kullanım amaçlarının gelecek beklentileri üzerinde etkili olabileceği düşünülmüştür. Bu çalışmanın amacı, genç yetişkinlerin sosyal medya kullanım amaçları göz önünde bulundurularak; geleceğe yönelik beklentileri incelenecek olup, arasındaki ilişki ve düzeyinin tespit edilmesidir. Bu araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma grubunu 801 genç yetişkin oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Sosyal Medya Kullanım Amaçları Ölçeği ve Geleceğe Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin güvenirlik analizleri yapılmış ve güvenilir olduğuna karar verilmiştir. Verilerin yapılan normallik testi sonucunda normal dağılım göstermesiyle birlikte parametrik testlerin kullanılmasına karar verilmiştir. Genç yetişkinlerin günlük ortalama sosyal medya kullanım süreleri büyük çoğunlukla 0-4 saat arasındadır. Genç yetişkinlerin en sık kullandığı sosyal medya uygulamalarının ilk üçünde sırayla Instagram, Youtube ve Twitter olduğu bulunmuştur. Genç yetişkinlerin sosyal medyayı en çok kullanma amaçlarında ilk üç sıranın eğlenmek ve rahatlamak, olayları ve gündemi takip etmek, bilgiye erişim şeklinde olduğu tespit edilmiştir. Genç yetişkinlerin gelecek beklentileri incelendiğinde; genel olarak geleceğe yönelik olumlu algılarının olduğu ve yeniliklere açık oldukları tespit edilmiştir. Genç yetişkinlerin çeşitli sosyal medya kullanım amaçlarına göre geleceğe yönelik beklenti ve algılarında anlamlı farklılaşmalar olduğu, özellikle boş zamanları değerlendirmek amacıyla kullanımının kişilerin gelecek beklenti ve algılarına dair olumsuz etkilerinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Young adults, who spend a significant portion of their days using social media applications, are also expressed as a group that is sensitive to the negative effects of technology. The expectations young adults have about the future affect both their individual development and social development. Young adults use social media for various purposes. It is thought that young adults' purposes of using social media may have an impact on their future expectations. The aim of this study is to consider the social media usage purposes of young adults; Future expectations will be examined and the relationship and level between them will be determined. Relational scanning model was used in this research. The research group consists of 801 young adults. Personal Information Form, Social Media Usage Purposes Scale and Future Attitude Scale were used as data collection tools in the research. Reliability analysis of the data obtained was made and it was decided that it was reliable. As the data showed a normal distribution as a result of the normality test, it was decided to use parametric tests. The average daily social media usage time of young adults is mostly between 0-4 hours. It has been found that the top three social media applications most frequently used by young adults are Instagram, YouTube and Twitter. It has been determined that the top three purposes for which young adults use social media the most are having fun and relaxing, following events and agendas, and accessing information. When the future expectations of young adults are examined; It has been determined that they generally have positive perceptions about the future and are open to innovations. It has been determined that there are significant differences in the future expectations and perceptions of young adults according to various social media usage purposes, and that their use, especially for the purpose of spending free time, has negative effects on people's future expectations and perceptions.