Ortaokul ve lise öğrencilerinin oyun bağımlılığı ile okula yabancılaşma arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between game addiction and school alienation of middle school and high school students
- Tez No: 889382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS ALTUNDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Oyun bağımlılığı, bireyin günlük yaşamını sekteye uğratan, ailesiyle arkadaşlarıyla çevresiyle olan ilişkilerini olumsuz etkileyen, akademik olarak başarısızlığa yol açan, oyun etkinliklerine aşırı ve zorlayıcı bir şekilde katılması anlamına gelmektedir. Okula yabancılaşma ise eğitim ortamından kopukluk ve katılım eksikliği hissini ifade eden bir kavramdır. Öğrencinin günlük aktivitelerini sekteye uğratan, oyunlara takıntılı bir şekilde devam etmesi ve bu surette okulunu aksatması, derslerine ilgisizleşmesi araştırılması gereken bir konudur. Bu çalışmanın temel amacı ortaokul ve lise öğrencilerinin oyun bağımlılığı düzeyleri ile okula yabancılaşmaları arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Araştırma ilişkisel tarama modelinde nicel yöntemle tasarlanmıştır. Bu araştırmanın çalışma grubunu 1148 ortaokul ve lise öğrencisi oluşturmuştur. Araştırma verileri öğrencilerle yüz yüze gerçekleştirilen araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu ve ölçeklerden elde edilmiştir. Öğrencilerin sahip olduğu demografik özellikleri belirlemeye yönelik kişisel bilgi formu, Ortaokul ve Lise Öğrencileri İçin Oyun Bağımlılığı Ölçeği ve Okula Yabancılaşma Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verileri toplandıktan sonra verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, t-testi, ANOVA, Korelasyon ve Regresyon analizi gibi parametrik teknikler kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre Oyun Bağımlılığı Ölçeğinden elde edilen ortalama puanların cinsiyete göre anlamlı bir farklılık olduğu, erkek öğrencilerin oyun bağımlılığı puanlarının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Bunun yanında erkek öğrencilerin aynı şekilde okula yabancılaşma puanlarının da anlamlı bir şekilde daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Bunun yanında ortaokul ve lise öğrencileri için oyun bağımlılığı düzeyleri ile okula yabancılaşma seviyeleri arasında anlamlı ve pozitif yönlü ve düşük düzeyde bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Ayrıca ortaokul ve lise öğrencileri için oyun bağımlılığı düzeylerinin okula yabancılaşma düzeylerini anlamlı olarak yordadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Game addiction means excessive and compulsive participation in game activities that disrupts the individual's daily life, negatively affects his/her relationships with family, friends and the environment, and leads to academic failure. Alienation from school is a concept that expresses the feeling of disconnection from the educational environment and lack of participation. It is an issue that needs to be investigated if the student continues to be obsessed with games, disrupts his daily activities, and thus disrupts his school life and becomes disinterested in his lessons. The main purpose of this study is to investigate the relationship between secondary and high school students' game addiction levels and school alienation. The research was designed with a quantitative method in the relational screening model. The study group of this research consisted of 1148 secondary school and high school students. Research data were obtained from personal information forms and scales developed by the researcher, which were conducted face to face with the students. Personal information form, Game Addiction Scale for Secondary and High School Students and School Alienation Scale were used to determine the demographic characteristics of the students. After collecting the research data, parametric techniques such as descriptive statistics, t-test, ANOVA, Correlation and Regression analysis were used to analyze the data. According to the research results, it was found that there was a significant difference in the average scores obtained from the Game Addiction Scale according to gender, and male students had higher game addiction scores. In addition, it was observed that male students' school alienation scores were also significantly higher. In addition, it was determined that there was a significant, positive and low level relationship between game addiction levels and school alienation levels for secondary and high school students. In addition, it was determined that game addiction levels significantly predicted school alienation levels for middle school and high school students.