Benlik saygısının iş görenlerin çalışma performansı ve iş tatmini üzerindeki etkisi
The effect of self-esteem on work performance and job satisfaction of employees
  1. Tez No: 889396
  2. Yazar: HANİM ZEYNEP SEMERCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çağımızda küresel rekabetin hızla artması sonucunda, insan kaynakları yönetimi bakımından iş gören performansı ve iş tatmini benlik saygısı temelinde daha hassas, kritik ve kilit bir faktör haline dönüşmektedir. Öte yandan, iş yaşamında ise benlik saygısı, çalışma performansı ve iş tatmini eğitim yönü ile de önemli kavramlar arasında yer almaktadır. Çünkü bu kavramlar sayesinde, çalışanlar, öğrencilere bilgi aktarma ve onların gelişimine katkıda sağlamaları daha kolaylaşabilir. Bu nedenle, eğitimcilerin benlik saygısı hem kendi performansları hem de öğrencilerle olan etkileşimleri üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilmektedir. Benlik saygısının kazandırdığı özgüvene dayanarak eğitim çalışanları, işlerine daha fazla motive ve mutlu olmak suretiyle iş başarımlarını artırabilirler. Böylece, eğitimcilerin, kendilerine olan güvenleri artar ve daha yaratıcı, yenilikçi ve üretici işlere yönelebilir ve etkili iletişim sağlayabilirler. Dolayısı ile benlik saygısının kişide geliştirdiği yetenekler ve beceriler sayesinde, insanların hal, davranışları ve tutumlarında değişkenlik görülebilir. Bu genel yaklaşımlara dayanılarak çalışmanın amacı; çalışanların benlik saygısının, iş görenlerin performansı ve iş tatmini üzerindeki nasıl bir etkisinin olduğunu araştırmaya çalışmaktır. Alana katkısı ise çalışmanın önemine işaret etmektedir. Bu çalışmanın araştırma kısmında, bilimsel araştırma yöntemlerinden nicel ve verilerin toplanmasında ise anket yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın araştırma kısmını, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Ankara ve Kırıkkale illerinde, merkez ve ilçelerde bulunan 402 eğitim personeli oluşmaktadır. Bu amaçla araştırmada, Koopmans ve arkadaşları tarafından geliştirilen İş Performansı ölçeği, Weiss ve arkadaşları tarafından geliştirilen Minnesota İş tatmin ölçeği ve Morris Rosenberg tarafından geliştirilmiş Rosenberg Benlik Saygısı ölçeği olmak üzere üç adet ölçek kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiş, ANOVA, farklılık analizleri kullanılmış ve değişkenler arasındaki ilişkiler de incelenmiştir. Araştırma verileri değerlendirmede, öncelikle ölçeklere ilişkin açıklayıcı faktör analizi yapılmıştır. Elde edilen analiz sonuçlarına göre güvenilirlik, farklılık analizleri ve korelasyon analizleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the rapid increase in global competition in our age, employee performance and job satisfaction are becoming a more sensitive, critical and key factor in terms of human resources management, based on self-esteem. On the other hand, in business life, self-esteem, work performance and job satisfaction are among the important concepts in terms of education. Because of these concepts, it can be easier for employees to convey information to students and contribute to their development. Therefore, Educators self-esteem can have a major impact on their performance and their interactions with students. Based on the self-confidence obtained from self-esteem, education staff can increase their work performance by having more motivation and happiness at work. Thus, coaches' confidence increases, and they can focus on more creative, innovative and productive work and communicate more effectively. Therefore, the abilities and skills that create self-esteem in a person, changes in the behavior, behavior and attitude of people can be observed. Based on these general approaches, the aim of the research is to investigate the effect of employees' self-esteem on their performance and job satisfaction. This research uses a quantitative research method, and a survey method is used to collect data. This study consists of 402 education personnel in the centers and districts of Ankara and Kırıkkale provinces affiliated to the Ministry of National Education. For this purpose, three scales were used in the study: the Job Performance scale developed by Koopmans et al., the Minnesota Job satisfaction scale developed by Weiss et al., and the Rosenberg Self-Esteem scale developed by Morris Rosenberg. The obtained data were analyzed using the SPSS program, ANOVA and difference analysis were used, and the relationships between the variables were also examined. In evaluating the research data, firstly, explanatory factor analysis was conducted on the scales. According to the analysis results obtained, reliability, difference analyzes, and correlation analyzes were applied.