Afganistan'daki küçük ve orta ölçekli işletmelerde farklılık yönetimi
Diversity management in small and medium-sized enterprises in Afghanistan
- Tez No: 889397
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL GÖKDENİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ'ler), girişimcilikle iştigal eden ülke nüfusunun önemli bir bölümünü oluşturarak, iş yaratma, yoksulluk azaltma ve genel ekonomik büyümeye katkı sağlamakta ve Afganistan ekonomisinin omurgasını oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Afganistan'daki küçük ve orta ölçekli işletmelerde (KOBİ'ler) farklılık yönetimini araştırmak ve bununla ilgili çalışanların algı düzeyini ortaya koymaktır. Araştırmada, öncelikle KOBİ'lerde farklılık yönetimine ilişkin mevcut literatür gözden geçirilmiştir. Ardından Afganistan'da faaliyet gösteren KOBİ'ler örneğinde; kültürel, dil ve cinsiyet farklılıkları de dahil olmak üzere işyerinde farklılıklardan kaynaklanan zorluklar ve fırsatlar incelenmiştir. Ardından Afganistan'da faaliyet gösteren çalışanlara anket uygulanarak elde edilen birincil veriler analiz edilip yorumlanmıştır. Genel olarak çalışanların farklılık yönetimi algılamalarının düşük olduğu ve bu bakımdan işletmelerin gelişime ihtiyaç duyduğu anlaşılmaktadır. Son olarak kapsayıcı liderliği teşvik etme, farklılık eğitimi sağlama ve açık politika ve prosedürler oluşturma gibi farklılık yönetimi uygulamalarının izlenebileceği önerilmiştir. Bu araştırmanın bulguları, politika yapıcıları bilgilendirebilecek ve Afganistan'daki KOBİ'leri daha etkili farklılık yönetimi uygulamalarına yönlendirerek daha kapsayıcı ve üretken bir iş ortamına katkıda bulunabilecektir.
Özet (Çeviri)
Small and medium-sized enterprises (SMEs) constitute a significant portion of the population engaged in entrepreneurship, contributing to job creation, poverty reduction, and overall economic growth in Afghanistan, thus forming the backbone of the economy. The aim of this study is to investigate diversity management in small and medium-sized enterprises (SMEs) in Afghanistan and to assess employees' perception levels regarding this. In the research, existing literature on diversity management in SMEs was first reviewed. Subsequently, challenges and opportunities arising from workplace diversity, including cultural, linguistic, and gender diversities, were examined using the example of SMEs operating in Afghanistan. Primary data obtained through surveys administered to employees working in Afghanistan were then analyzed and interpreted. Overall, it is understood that employees have a low perception of diversity management, indicating a need for development within these enterprises. Finally, recommendations such as promoting inclusive leadership, providing diversity training, and establishing transparent policies and procedures for diversity management practices are suggested. The findings of this research can inform policymakers and guide SMEs in Afghanistan towards more effective diversity management practices, contributing to a more inclusive and productive work environment.