Füsun Akatlı'nın eleştirileri üzerine bir inceleme
A review on Füsun Akatlı's criticism
  1. Tez No: 889401
  2. Yazar: ÇİSEM ELİBOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Türk edebiyatının dikkat çeken eleştirmenlerinden Füsun Akatlı, 1970li yıllardan itibaren vefatına kadar (2010) eleştiri yazıları kaleme almaya devam etmiştir. Eleştirmenliğinin yanı sıra denemeci ve akademisyen olan Füsun Akatlı, çeşitli derlemeler, editoryal çalışmalar ve çeviriler de yapmıştır. Bu çalışmada, edebiyat sahasına eleştirileriyle etki etmiş ve yetkinliği edebiyat çevrelerince kabul edilerek pek çok edebiyat yarışmasında jürilik yapmış ve ödül kazanmış Füsun Akatlı'nın eleştirel denemeleri üzerine bir inceleme yapılması amaçlanmıştır. Bu bağlamda eleştirmenin yazdığı kitapların yanı sıra söyleşi, röportaj vb. yazıları da araştırmaya dahil edilerek inceleme kapsamına alınmıştır. Tezin giriş bölümünde eleştiri, eleştiri ve deneme, eleştiri ve felsefe ilişkilerinden bahsedilmiş ve bu geçişken ilişkiselliğin Füsun Akatlı'nın eleştiri anlayışı üzerindeki etkisi irdelenmiştir. Birinci bölümde Türk edebiyat tarihinde edebî eleştirinin serüveni ve Füsun Akatlı'nın eleştiri tarihindeki yeri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Füsun Akatlı'nın yaşam öyküsü, eserleri, eleştiri ve eleştirmen hakkında görüşleri incelenmiştir. Çalışmanın ana gövdesini oluşturan üçüncü bölümde Akatlı'nın eleştirileri öykü, roman ve şiir olmak üzere üç türe göre sınıflandırılarak çözümlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla önce Akatlı'nın türler ve türlerin eleştirisine yönelik görüşleri ardından da bu görüşler çerçevesinde kaleme aldığı eleştiri yazıları incelenmiştir.Tezin sonuç bölümünde ise araştırmanın ortaya koyduğu verilerle eleştirmenin eleştirel denemeleri ile ilgili tespitlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Füsun Akatlı, one of the most prominent critics of modern Turkish literature, continued to write criticism from the 1970s until her death (2010). In addition to her books of critical writings, Füsun Akatlı was also an essayist and academic. She also produced various compilations, editorial works and translations. In this study, it is aimed to examine the criticism of Füsun Akatlı, who has influenced the field of literature with her criticism and whose competence is accepted by the literary circles and who has served as a jury in many literary competitions and won awards, in detail and to reveal her place in Turkish literature and her contributions to literature. In this direction, in addition to the books written by the author, her interviews, interviews, etc. will also be included in the scope of the study. In the introduction part of the study, the relationship between the concepts of literary criticism, literary criticism and essay, literary criticism and philosophy is mentioned and the relationship between Füsun Akatlı's criticism is examined. In the first chapter, the adventure of literary criticism in the history of Turkish literature and the place of Füsun Akatlı are emphasized. In the second chapter, Füsun Akatlı's biography, her works, and her views on criticism and critics are discussed. In the third section, which constitutes the main body of the study, his criticisms are analyzed on the basis of genre as“story-novel-poem”and criticism and critical reviews respectively. In the conclusion section, the findings of the whole study and the determinations about the author's criticism are given.