'What if i am your object of desire?': A qualitative analysis of individuals' anxiety experiences in social environments
'Ya senin arzu nesnensem?': Sosyal ortamlarda kaygı deneyimleyen kişilerin deneyimlerinin nitel analizi
  1. Tez No: 889403
  2. Yazar: MÜNEVVER ZUHAL BAYDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK GENÇÖZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Kaygı insanlığın varoluşundan itibaren filozoflar, yazarlar ve şairler başta olmak üzere psikanalist ve psikologların da çalıştığı önemli bir konu olarak literatürde yerini almaktadır. Ancak son yılların anaakım psikoloji literatürüne bakıldığında kaygının derinliğini kaybettiği ve semptomatik bir yaklaşım ile ele alındığı görülmüştür. Bu nedenle bu çalışmanın amacı kaygının derinlemesine bir incelemesini sunabilmektir. Öznenin, Başka'nın bakışı temelinde yapılandığını ifade eden Lacan kaygının da öznenin Başka karşısındaki konumunu bilemediği durumda ortaya çıktığını ifade etmiştir. Bu nedenle kaygı Başka'nın bakışının nesnesi konumunda olma ve Başka tarafından yutulma tehdidi ile ilişkilidir. Nitekim Lacan Freud'dan farklı olarak kaygının kastre olma ihtimali ile değil, kastre olmama ihtimali ile ilişkili olduğunu ifade etmiştir. Bu amaçla bu çalışmada sosyal ortamlarda kaygı deneyimleyen kişilerin deneyimleri Lacanyen bakış kavramı çerçevesinde incelenmiştir. Sekiz erkek katılımcı ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler Refleksif Tematik Analiz ile incelenmiştir. Analizin sonucun 3 üst tema oluşturulmuştur: Kaygının Öncülleri olarak Aile İlişkileri, Başka(ları)'nın Bakışının Nesnesi Olma Arzusu ve Ayrışma Çabaları. Sonuçlar Lacanyen Psikanalitik teori ile tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the existence of humanity, anxiety has been a longstanding topic of examination in literature, studied by philosophers, writers, poets, psychoanalysts, and psychologists. In contrast, in the mainstream psychology literature of recent years, anxiety has lost its depth and is addressed with a symptomatic approach. Therefore, this study aims to delve into the intricacies of anxiety. Lacan expressed that the subject is structured based on the Other's gaze and that anxiety emerges from a sense of uncertainty regarding the subject's position in the Other's gaze. Therefore, anxiety is related to the threat of being reduced to an object of the Other's gaze and being swallowed by the Other. Thus, Lacan, unlike Freud, stated that anxiety is not about the possibility of being castrated but the possibility of not being castrated. Focusing on the lived experiences of individuals who experience anxiety in social environments, this study aims to investigate the anxiety experiences from the Lacanian psychoanalytic theory. Semi-structured interviews with eight male participants were subjected to a Reflexive Thematic Analysis. Demonstrated by the analysis, three superordinate themes were created: Family Relationships as the Antecedents of Anxiety, The Desire to be the Object of Other(s)' Gaze, and The Struggles of Separation. The findings are interpreted within the context of Lacanian Psychoanalysis.