Diz osteoartriti hastalarında radyografik ve ultrasonografik değişikliklerin denge bozukluğu ve kinezyofobi üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of radiographic and ultrasonographicchanges on balance disorders and kinesiophobia in patients with knee osteoarthritis
  1. Tez No: 889431
  2. Yazar: MERYEM BAHADIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA DİLEK KESKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu çalışmada diz osteoartriti hastalarında radyografik ve ultrasonografik değişikliklerin denge bozukluğu ve kinezyofobi üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Klinik ve radyografik olarak diz OA tanısı konulan 68 hasta ve diz yakınması olmayan 60 sağlıklı gönüllü birey çalışmaya dahil edildi. Bireylerin fonksiyonel düzeyi Western Ontario ve McMaster Üniversitesi Osteoartrit İndeksi (WOMAC) skoru ile, statik ve dinamik denge; Berg denge ölçeği ile, kinezyofobi; Tampa kinezyofobi ölçeği ile değerlendirildi. Geçen yıl içindeki düşmelerin sayısı ve düşme sonrası alt ekstremite kırık öyküsü sorgulandı. Ağrı şiddeti; visual analog skala (VAS) ile değerlendirildi ve istirahat, aktivite sırasında, gece, şimdiki VAS değerleri olarak ayrı not edildi. Hasta grubunda diz osteoartritinin radyografik evrelemesi için Kellgren Lawrence (KL) skalası kullanıldı. Ultrasonografi ile rektus femoris (RF) kas kalınlığı ve femoral kartilaj (FK) kalınlığı; medial, lateral, interkondiler olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the effects of radiographic and ultrasonographic changes on balance disorders and kinesiophobia in knee osteoarthritis patients. Materials and Methods: 68 patients diagnosed with knee OA clinically and radiographically and 60 healthy volunteers without knee complaints were included in the study. Functional level of individuals is determined by the Western Ontario and McMaster University Osteoarthritis Index (WOMAC) score, static and dynamic balance; With the Berg balance scale, kinesiophobia; Evaluated with Tampa kinesiophobia scale. The number of falls in the past year and history of lower extremity fractures following falls were questioned. Pain intensity; It was evaluated with the visual analog scale (VAS) and recorded separately as resting, activity, night and current VAS values. Kellgren Lawrence (KL) scale was used for radiographic staging of knee osteoarthritis in the patient group. Rectus femoris (RF) muscle thickness and femoral cartilage (FK) thickness by ultrasonography; It was evaluated as medial, lateral and intercondylar.