Vadeli emtia piyasasında metal ürünlerinin fiyat volatilitesi etkileşimi: Markov Switching Modeli ile bir inceleme
Interaction with the price volatility of metal products in the future commodity market: An investigation with the Markov Switching Model
  1. Tez No: 889432
  2. Yazar: YASİN DUMLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE HORASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Vadeli işlem ve Opsiyon Borsası (VIOP) emtia piyasasında işlem gören altın, alüminyum, bakır ve gümüş gibi değerli metaller, küresel ekonomik ve siyasi gelişmelere duyarlı varlıklardır. Bu metallerin fiyatları arasındaki etkileşim, yatırımcılar, sanayiciler, spekülatörler, arbitrajcılar ve politika yapıcılar için önemli bir bilgi kaynağıdır. Bu tezin amacı VĠOP emtia piyasasında işlem gören altın, alüminyum, bakır ve gümüş fiyatları arasındaki etkileşimi, farklı rejim gruplarında dinamik bir analiz imkânı sunan Markov Swıtchıng Var modeli ile tespit etmektir. Yapılan analizler sonucunda, Rejim 1 ve Rejim 2‟de alüminyum ve altın fiyatları kendi şoklarından yüksek oranda, diğer emtia fiyatlarından ise çok düşük oranda etkilenmektedirler. Bakır fiyatları kendi şoklarından Rejim 1‟de %63, Rejim 2‟de ise %71 etkilenmekteyken, altın fiyatı şoklarından Rejim 1‟de %35, Rejim 2‟de ise %10 ve alüminyum fiyatı şoklarından ise Rejim 1‟de %1, Rejim 2‟de ise %8 oranında etkilenmektedir. Gümüş fiyatları ise Rejim 1 ve Rejim 2‟de kendi şoklarından sırasıyla %30 ve %24, alüminyum fiyatı şoklarından ise sırasıyla %64 ve %72 oranlarında etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
Precious metals such as gold, aluminum, copper and silver traded in the Futures and Options Exchange (VIOP) commodity market are assets that are sensitive to global economic and political developments. The interaction between the prices of these metals is an important source of information for investors, industrialists, speculators, arbitrageurs and policy makers. The aim of this thesis is to determine the interaction between gold, aluminum, copper and silver prices traded in the VIOP commodity market with the Markov SWITCHING VAR model, which offers a dynamic analysis opportunity in different regime groups. As a result of the analyses, aluminum and gold prices in Regime 1 and Regime 2 are highly affected by their own shocks, and very low by other commodity prices. While copper prices are affected by its own shocks by %63, in Regime 1 and by %71 in Regime 2, it is affected by gold price shocks by %35 in Regime 1, %10, in Regime 2, and by aluminum price shocks by %1 in Regime 1 and %8 in Regime 2 . Silver prices, on the other hand, are affected by their own shocks by %30, and %24, in Regime 1 and Regime 2, and by %64 and %72, respectively, by aluminum price shocks.