Diz osteoartriti hastalarında radyolojik değişikliklerin denge bozukluğu ve düşme korkusu üzerine etkisinin araştırılması
Evaluation of the effects of radiological changes on balance disorder and fear of falling in patients with knee osteoarthritis
  1. Tez No: 623440
  2. Yazar: ZEYNEP ALPOĞUZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GENÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu çalışmada diz osteoartriti (OA) hastalarında gelişen radyografik ve ultrasonografik değişikliklerin denge bozukluğu ve düşme korkusu üzerine olan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Klinik ve radyolojik olarak diz OA tanısı konulan 97 hasta ve diz yakınması olmayan ve yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş 33 sağlıklı gönüllü birey çalışmaya dahil edildi. Bireylerin fonksiyonel düzeyi Western Ontario ve McMaster Üniversitesi Osteoartrit İndeksi (WOMAC) skoru ile, statik ve dinamik denge; Berg denge testi ile, dinamik denge ve mobilite; zamanlı kalk yürü testi (ZKYT) ile ve düşme korkusu; Uluslararası Düşme Etkinlik Ölçeği (DEÖ-I) ile değerlendirildi. Geçen yıl içindeki düşmelerin sayısı sorgulandı. Ağrı şiddeti; gece, istirahat ve aktivite yaparken olmak üzere görsel analog skala (GAS) ile değerlendirildi ve, diz eklem hareket kısıtlılığını belirlemek için diz fleksiyon açısı ölçüldü. Hasta grubunda diz osteoartritinin radyografik evrelemesi için Kellgren Lawrence (KL) skalası kullanıldı. Ultrasonografi ile femoral kartilaj (FK) kalınlığı, quadriceps femoris (QF) kas kalınlığı, uyluk subkutan yağ kalınlığı, QF kas kalınlığının subkutan yağ kalınlığına oranı, QF tendon kalınlığı, proksimal ve distal patellar tendon kalınlığı, patellar tendon patolojisi varlığı, suprapatellar efüzyon varlığı değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the effects of radiographic and ultrasonographic changes in patients with knee osteoarthritis (OA) on balance disorder and fear of falling. Materials and Methods: Clinically and radiologically diagnosed 97 patients with knee OA, 33 age and sex matched healthy volunteers without knee complaints were included in the study. The functional level of the individuals was determined by Western Ontario and McMaster University Osteoarthritis Index (WOMAC) score; static and dynamic balance by Berg balance test; dynamic balance and mobility by Timed up and go test (TUG) and fear of falling by Falls Efficacy Scale (FES-I). The number of falls in the last year was questioned. Pain severity was evaluated by visual analog scale (VAS) at night, at rest and during activity. Knee flexion angle was measured to determine knee joint movement limitation. Kellgren Lawrence (KL) scale was used for radiographic staging of knee osteoarthritis in the patient group. Femoral cartilage (FC) thickness, quadriceps femoris (QF) muscle thickness, thigh subcutaneous fat thickness, ratio of QF muscle to subcutaneous fat, QF tendon thickness, proximal and distal patellar tendon thickness, presence of patellar tendon pathology and suprapatellar effusion were evaluated using ultrasonography.