Ortaokulda atletizm yapan sporcuların atletizm branşına yönelme nedenleri ve beklentileri (Ankara ili örneği)
Reasons and expectations of middle school students for choosing athletics (Case of Ankara province)
- Tez No: 889437
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı Ankara ilinde ortaokul (11-14 yaş) düzeyinde atletizm yapan sporcu öğrencilerin bu spora yönelme nedenlerini ve beklentilerini belirlemektir. Bu araştırmanın evreni Ankara ilinde 2023-2024 sezonunda mahalli ve ulusal düzeyde yarışan ortaokul kademesindeki lisanslı atletizm sporcularından oluşmaktadır. Bu Örnekleme grubu Ankara ilinde ortaokul kademesinde öğrenim gören atletizm sporcu lisansına sahip 111'i kadın 89'u erkek 200 sporcudan oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Ölçek olarak Türk sporcularının spordan beklentileri ve sporcuları spora yönelten unsurlar ölçeği (Sunay ve Saracaloğlu, 1997) kullanılmıştır. Sporcuların atletizme başlama nedenleri araştırılmış ve başlıca unsurlar arasında sporcuların milli takım sporcusu olma isteği dünyaca ünlü bir sporcu olma isteği ve yakın çevredeki bir antrenörün spora başlamadaki etkisi görülmüştür. Araştırma sonucunda sporcuyu atletizme teşvik eden unsurlar arasında etkisi en az olan unsur ise basın yayın organlarının etkisi olmuştur. Araştırmada sporcuların atletizm branşıyla uğraşma nedenleri saptanmış ve öncelikle başarı duygusundan zevk almak istemeleri sonucu bu branşı seçtikleri ortaya çıkmıştır. Diğer bir yandan spor yaparak sağlıklı olmak, gerçek mutluluğu atletizm sporunda bulmak, spor yaparak boş zamanları olumlu değerlendirmek diğer önemli nedenler arasındadır. Maddi geliri artırmak ise etkisi en az unsur olarak görülmüştür. Sporcuların atletizm branşını maddi kaygı gütmeden manevi sebeplerden dolayı yaptıkları söylenebilir. Araştırmada ortaokul kademesinde ki sporcuların atletizm sporundan beklentilerinde öncelikli olarak milli takım sporcusu olmak ardından herkesçe tanınan bir sporcu olmak ön plana çıkmıştır. Sporcuları atletizm branşına teşvik eden ve atletizmle uğraşma nedenlerine yönelik unsurlar ve atletizmden beklentileri daha çok içsel motivasyon kaynaklıdır. Çıkan bu sonuçlar ışığında sporculara daha bilimsel, ileriye yönelik, programlı ve uzun vadeli çalışmalar planlanması özellikle atletizm antrenörlerinin dikkat etmesi gereken önemli bir noktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the reasons and expectations of middle school students (aged between 11 and 14) engaged in athletics in Ankara for pursuing this sport. The population of this research consists of licensed middle school athletics athletes aged between 11 and 14 who competed at local and national levels in the 2023-2024 season in Ankara. Due to the difficulty of reaching all athletes, sampling method was used. This sample group consists of 200 athletes with athletics licenses, including 111 female and 89 male athletes, studying at the middle school level in Ankara. The survey method was used as the data collection tool in the research. The scale for the expectations of Turkish athletes from sports and the factors leading athletes to sports were employed (Sunay and Saracaloğlu, 1997). The reasons for athletes starting athletics were investigated, and among the main factors were the influence of the desire to become a national team athlete, the desire to become a world-famous athlete, the impact of an admired athlete, and the influence of a coach in the immediate environment. Among the factors encouraging athletes to pursue athletics, the influence of media outlets was found to be the least significant. The study revealed that athletes chose athletics primarily because they enjoyed the feeling of success. Moreover, another significant finding was that athletes loved the sport of athletics. Additionally, other important reasons included the desire to stay healthy through sports, finding true happiness in athletics, and positively utilizing free time through sports. According to the study, increasing financial income was seen as the least significant factor. It can be said that athletes engage in athletics because they love the sport rather than financial concerns. The primary expectations of middle school athletes aged between 11 and 14 from athletics were to become national team athletes, followed by becoming well-known athletes. Based on these results, it is crucial for athletics coaches to plan more scientific and forward-looking long-term programs for athletes.