6. sınıf öğrencilerinin sosyal bilgiler dersine yönelik tutumları ile tarihsel düşünme becerileri arasındaki ilişki
The relationship between 6th grade students' attitudes towards social studies lesson and historical thinking skills
  1. Tez No: 889436
  2. Yazar: KEVSER MARAŞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın hedefi, ortaokul öğrencilerinin sosyal bilgiler dersine yönelik tutumları ile tarihsel düşünme becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada, ilişkisel tarama deseni adı verilen bir nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın katılımcılarını 2023-2024 akademik yılı güz döneminde İstanbul ilinin Esenyurt İlçesinde iki ortaokulda eğitimlerini sürdüren 400 6. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre 6. sınıf öğrencilerinin cinsiyete göre tutum ölçeği puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olmadığı görülmektedir. Ayrıca araştırmada, öğrencilerin tarihsel düşünme yeteneklerinin babalarının eğitim seviyelerine göre anlamlı bir şekilde farklılık göstermediği sonucuna varılmıştır. Öğrencilerinin tarihsel düşünme beceri düzeylerinin müzeye gitme durumlarına göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between secondary school students' attitudes towards social studies course and their historical thinking skills. The study used the relational survey design, one of the quantitative research methods. The participants of the study consist of 400 6th grade students who continue their education in two secondary schools in Esenyurt district of Istanbul province in the fall semester of the 2023-2024 academic year. Easily accessible sampling method was used. According to the research findings, it is seen that there is no statistically significant difference between the attitude scale scores of 6th grade students according to gender. In addition, it is seen that the students' historical thinking skill levels do not differ significantly according to their father's education level. It was concluded that the students' historical thinking skill levels differed significantly depending on whether they went to the museum.