A comparative study of English language teachers'instruction-related perceptions and practices inmultilingual and multicultural classrooms in Türkiye andthe USA
Türkiye ve ABD'deki çokdilli ve çokkültürlü sınıflardaingilizce öğretmenlerinin öğretimle ilgili algıları veuygulamalarının karşılaştırmalı bir çalışması
- Tez No: 889438
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Küreselleşme ve uluslararasılaşmanın yükselişiyle birlikte çokkültürlü sınıflar birçok ülkede bir gerçeklik haline gelmiştir (Liddicoat, 2003; Mason, 2007). Bu çokkültürlü ve çokdilli ortamlarda eşitlik pedagojisi ve önyargı azaltma stratejilerinin uygulanması, farklı geçmişlerden gelen öğrencileri desteklemekte ve toplumsal katılımı teşvik etmektedir (Banks, 2019; Grant ve Sleeter, 2007). Bu çalışma, çokdilli ve çokkültürlü sınıf ortamlarındaki birtakım önemli paydaşların algılarını ve deneyimlerini araştırmaktadır. Karşılaştırmalı bir vaka çalışması yaklaşımı kullanan bu araştırma, Türkiye'deki ve ABD'deki yüksek başarı sıralamasına sahip iki devlet üniversitesindeki İngilizce öğretmenliği yetiştirme programlarına katılan öğretmen adaylarının, hizmet içi öğretmenlerin ve öğretim üyelerinin bakış açılarını ve deneyimlerini anlamayı amaçlamaktadır. Veriler Qualtrics'teki ön görüşme anketleri aracılığıyla toplanmıştır. Daha sonra öğretmen adayları ve öğretim üyeleriyle bireysel olarak yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Öğretmenlerin deneyimlerini ve uygulamalarını ortaya çıkarmak için yansıtıcı öğretim ortamını teşvik etmek amacıyla hizmet içi öğretmenlerle odak grup görüşmesi formatında görüşmeler yapılmıştır. Tematik analiz ve eklektik kodlama stratejileri (Creswell, 2013) kullanılarak veriler, İngilizce öğretmeni yetiştirme programlarının ve katılımcıların deneyimlerine ilişkin zengin bilgiler sağlamıştır. Bulgular, katılımcılar çokkültürlü eğitimin önemini kabul ederken, İngilizce öğretmeni yetiştirme programlarındaki eğitimde bazı yetersiz kalan noktaların öğretmenlerin yeterliliğini etkilediğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, İngilizce öğretmenlerinin kültürel ve dilsel açıdan çeşitlilik gösteren sınıflarda öğretime yönelik yaklaşımlar, metodolojiler ve stratejiler konusunda kapsamlı bir eğitime ihtiyaç duyduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın, giderek daha fazla çeşitlilik gösteren sınıflar için İngilizce öğretmeni yetiştirme programlarına yönelik süregelen tartışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the rise of globalization and internationalization, multicultural classrooms have become a reality in many countries (Liddicoat, 2003; Mason, 2007). Implementing equity pedagogy and prejudice reduction strategies in these multicultural and multilingual environments supports learners from diverse backgrounds and promotes societal inclusion (Banks, 2019; Grant & Sleeter, 2007). This study investigates perceptions and experiences of some important stakeholders in multilingual and multicultural classroom settings. Using a comparative case study approach, the research aims to understand the perspectives and experiences of pre-service teachers, in-service teachers, and faculty members involved in English language teacher education programs at high-ranking state universities in Türkiye and the US. The data was collected through pre-interview questionnaires on Qualtrics. Then, semi-structured interviews were conducted individually with pre-service teachers and faculty members. In-service teachers were interviewed in a focus group interview format to encourage a reflective environment to reveal the experiences and practices of teachers. Using thematic analysis and eclectic coding strategies (Creswell, 2013), the data provided rich insights into English language teacher education programs' and participants' experiences. The findings reveal that while the participants acknowledge the importance of multicultural education, significant training gaps in English language teacher education programs affect English language teachers' efficacy. The study suggests that English language teachers need comprehensive training on approaches, methodologies, and strategies in teaching culturally and linguistically diverse classrooms. It is believed that this study might contribute to the ongoing discourse on improving English language teacher preparation for increasingly diverse classrooms.