Detection of cardiovascular disease using machine learning methods
Makine öğrenme yöntemleri kullanılarak kardiyovasküler hastalıkların tespit edilmesi
- Tez No: 889442
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ABUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kalp-damar hastalığına (CVD) bağlı ölümlerin görülme sıklığı artmakta ve her yıl milyonlarca ölüme yol açmaktadır. Milyonlara ulaşabilen yıllık ölüm oranlarını azaltmak ve hükümet bütçelerinde sağlık maliyetlerini düşürmek için, bireyin CVD riskini değerlendirmek için bir öngörü sisteminin geliştirilmesi hayati önem taşımaktadır. Bu çalışma, çeşitli makine öğrenimi algoritmaları ve tahmin değişkenlerin kombinasyonlarını kullanarak yeni modeller oluşturmayı amaçlamaktadır. Kullanılan makine öğrenimi yöntemleri arasında Ağaç Yükseltme (TB), Çok Katmanlı Algılayıcı (MLP), Rastgele Orman (RF), Destek Vektör Makinesi (SVM) ve Karar Ağacı (DT) bulunmaktadır. Öngörü modellerinin oluşturulması için kullanılan araç, Python diliyle PyCharm yazılımıdır. Kullanılan veri seti, üç kaynaktan (objektif ölçümler, muayene verileri ve subjektif girdiler) elde edilen 4.456 örnek ve 12 değişken içeren bir CVD veri setidir. Sonuçlar, sınıflandırıcıya ve eğitim veri kümesine bağlı olarak verimlilik açısından değişmektedir. Genel olarak, TB tabanlı modeller tüm metriklerde en iyi performansı sergilemiştir, DT tabanlı modeller ise genellikle en az tercih edilen performans sonuçlarını göstermiştir. Bu çalışmada her uygulanan algoritmanın parametrelerinin optimize edilmesiyle elde edilen en yüksek doğruluk performansı %73.65 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The incidence of deaths related to cardiovascular disease (CVD) is increasing, leading to millions of fatalities each year. To mitigate yearly mortality rates, which can reach into the millions, and to reduce healthcare costs in government budgets, the development of a predictive system for assessing an individual's risk of CVD is crucial. This study aimed to create new models by employing various machine learning algorithms and combinations of predictor variables. The utilized machine learning methods included Tree Boost (TB), Multi-layer Perceptron (MLP), Random Forest (RF), Support Vector Machine (SVM), and Decision Tree (DT). The tool used to generate prediction models was PyCharm software with Python language. The dataset employed was a CVD dataset comprising 4,456 samples and 12 variables collected from three sources: objective measures, examination data, and subjective inputs. The outcomes varied in efficiency depending on the classifier and training dataset. Generally, TB-based models exhibited the best performance across all metrics, while, in contrast, DT-based models generally showed the least favorable performance results. By optimizing the parameters of each applied algorithm in this study, the highest accuracy performance obtained was 73.65%.