Tracing the evolution of ecofeminist theory in Prodigal Summer by Barbara Kingsolver and The Wolf Border by Sarah Hall
Barbara Kingsolver'ın Prodigal Summer ve Sarah Hall'un The Wolf Border romanlarında ekofeminist kuramın değişen izleri
  1. Tez No: 889441
  2. Yazar: PELİN DURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÖZTABAK AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez, Barbara Kingsolver'ın Prodigal Summer (2000) adlı romanı ile Sarah Hall'un The Wolf Border (2015) adlı romanını, ekofeminist teorinin değişen düalizm anlayışını göz önünde bulundurarak karşılaştırmayı amaçlamıştır. Bu çalışma, kadının doğa ile ilişkisi, ekofeminist spiritüellik ve ekofeminist aktivizm gibi benzer konuların kurgusal ele alınışının, ekofeminist teorideki değişimlere paralel olarak zaman içinde nasıl değiştiğini incelemektedir. Bu iki roman, çoğunlukla kadın ve doğa arasındaki etkileşimi nasıl ele aldıklarının izini sürmek amacıyla ekofeminist bakış açılarından bugüne kadar ayrı ayrı analiz edilmiş olsa da ikili düşünceyi nasıl ele aldıkları sorusuyla bağlantılı olarak daha önce karşılaştırmalı olarak incelenmemiştir. Bu tez, ekofeminist teorideki daha önceki tartışmaların fikirlerini sergileyen Prodigal Summer'da bazı özcü ve düalist zihniyetin izini sürmekle birlikte, The Wolf Border'ın bu açıdan daha değişken ve sabit olmayan bir anlayış benimseyerek bu ikilikleri aştığını ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to compare Prodigal Summer (2000) by Barbara Kingsolver with The Wolf Border (2015) by Sarah Hall regarding the ways in which they are informed by the changing understanding of dualisms in ecofeminist approaches. This study explores how the fictional treatment of some similar subject matter such as women's relationship with nature, ecofeminist spirituality and ecofeminist activism have changed over time in parallel with the changes in ecofeminist theory. Even though these two novels have been analysed separately so far from ecofeminist perspectives mostly to trace how they deal with the interaction between woman and nature, they have not been studied comparatively before in relation to the question of how they tackle the dualistic thinking. This thesis argues that while some essentialist and dualistic mindset can be traced in Prodigal Summer, displaying ideas from some earlier discussions in ecofeminist theory, The Wolf Border surpasses these dualisms, adopting a more fluid understanding in this aspect.