Omuz cerrahisi sonrasi ağrının giderilmesinde interskalen ve kostoklaviküler blokların karşılaştırılması
A comparison between interscalene and costoclavicular blocks for pain relief after shoulder surgery
  1. Tez No: 889460
  2. Yazar: MUHAMMED HALİT TEKECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA KOCAYİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Omuz cerrahileri, ortopedi pratiğindeki ağrılı cerrrahi işlemlerdendir. İnterskalen brakiyal pleksus blokajı, omuz cerrahisi sonrası ağrı yönetiminde en sık kullanılan rejyonel anestezi tekniği olmakla beraber hemidiyafragmatik parezi, ses kısıklığı gibi komplikasyonları mevcuttur. Brakiyal pleksusun daha distalinden yapılan bloklar diyafram fonksiyonu üzerinde potansiyel olarak daha az etki edip daha az komplikasyona neden olabilir. Bu çalışmanın amacı interskalen blok (İSB) ve kostaklaviküler brakiyal pleksus bloğu (KKB) arasında postoperatif ağrı skorları ve opiod tüketimi açısından farklılık olup olmadığını belirlemektir. YÖNTEM: Etik kurul onayının ardından 01.11.2022 ile 01.11.2023 tarihleri arasında genel anestezi altında omuz cerrahisi planlanan toplam 62 hasta, yazılı onamları alındıktan sonra iki gruba ayrılarak bir gruba İSB diğer gruba KKB uygulandı. Kör bir araştırmacı postoperatif 0.5., 1., 6., 12., 18. ve 24. saatlerde ağrı skorlarını kaydetti. Hastaların demografik verileri, postoperatif opioid tüketimi, ilk ağrı kesici talebi zamanı, kurtarma analjezik ihtiyaçları, komplikasyonlar ve hemodinamik parametreler kaydedildi ve istatistiksel olarak karşılaştırıldı. BULGULAR: Her iki grupta da 0,5., 1., 6., 12., 18. ve 24. saatlerde VAS ağrı skorları benzerdi. (p> 0,05). Postoperatif opioid tüketimi grup İSB'de grup KKB'ye göre anlamlı derecede daha az olduğu görüldü. İSB grubunda KKB grubuna göre nefes darlığı insidansı ve blok kaynaklı komplikasyon (horner sendromu, ses kısıklığı, nefes darlığı) oranı İSB grubunda KKB grubuna göre anlamlı daha yüksek olduğu görüldü. SONUÇ: Postoperatif opioid tüketimi KKB grubunda daha fazla olmasına rağmen postoperatif ağrı skorlarının benzer olduğu görüldü. KKB grubunda komplikasyonlar daha az görüldü. KKB akciğer fonksiyonunun korunmasının öncelikli olduğu hastalarda omuz cerrahisi sonrası analjezi sağlamak için daha öncelikli tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
AIM: Shoulder surgeries are among the most painful surgical procedures in orthopedic practice. Interscalene brachial plexus block, although the most commonly utilized regional anesthesia technique for alleviating pain following shoulder surgery, may result in complications such as hemidiaphragmatic paresis, hoarseness. More distal blocks along the brachial plexus may provide postoperative analgesia while potentially having less effect on respiratory functions. The aim of this study is to determine whether there are differences in postoperative pain scores and opioid consumption between interscalene block (ISB) and costoclavicular brachial plexus block (CCB). MATERIALS AND METHODS: Following ethical approval, a total of 62 patients undergoing for shoulder surgery under general anesthesia between 01.11.2022 and 01.11.2023 were divided into two groups following written informed consent, with one group receiving ISB and the other group receiving CCB. A blinded researcher recorded pain scores at postoperative 0.5, 1, 6, 12, 18, and 24 hours. Demographic data of patients, postoperative opioid consumption, time to first analgesic request, rescue analgesic requirements, adverse effects and hemodynamic parameters were statistically compared. RESULTS: In both groups, VAS pain scores were similar at 0.5., 1., 6., 12., 18. and 24. hours (p > 0,05). Postoperative opioid consumption was significantly lower in the ISB group compared to the CCB group. In the ISB group, the incidence of shortness of breath and the rate of block-related complications (Horner's syndrome, hoarseness, shortness of breath) were found to be significantly higher compared to the CCB group. CONCLUSION: Although postoperative opioid consumption was higher in the CCB group, postoperative pain scores were found to be similar between the two groups. Complications were less common in the CCB group. CCB may be a preferable choice for providing analgesia after shoulder surgery in patients where the preservation of lung function is a priority.