Polikistik over sendromlu hastalarda serum kopeptin düzeyinin insülin direnci ve obezite ile ilişkisi
Association between serum copeptin leveles, insulin resistance and obesity in patients with polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 889459
  2. Yazar: BERK GÜZELBAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Polikistik over sendromlu hastalarda serum kopeptin düzeyinin insülin direnci ve obezite ile ilişkisi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, 18-40 yaş aralığında, reprodüktif dönemde olan, ESHRE/ASRM (Rotterdam) kriterlerine göre PKOS tanısı konmuş, diyabetus mellitus, hipertansiyon veya ateroskleroz gibi sistemik hastalıkları bulunmayan ve en az 6 aydır oral kontraseptif kullanmamış 49 hasta dahil edilmiştir. Bu hastaların 23'ü HOMA-IR'ye göre insülin direnci (İD) olan, 26'sı ise İD olmayan hastalardır. Kontrol grubu, 18-40 yaş aralığında, reprodüktif dönemde olan, diyabet, hipertansiyon veya ateroskleroz hikayesi olmayan, 21-35 gün aralıklarla düzenli adet gören, pelvik ultrasonografide unilateral veya bilateral polikistik over görünümü bulunmayan ve en az 6 aydır oral kontraseptif kullanmamış 37 kadından oluşturulmuştur. Bu grupta 27'si İD olan ve 10'u İD olmayan kadınlar yer almaktadır. Bulgular: PKOS hastaları (n=49) ile PKOS olmayanlar (n=37) arasında kopeptin düzeylerinde anlamlı bir fark bulunmamıştır (p=0979). PKOS grubunda ortanca kopeptin düzeyi (97.51 ng/mL, min-maks: 79.43-1212.38), PKOS olmayanlardan (100.52 ng/mL, min-maks: 81.25-558.17) yüksektir (Tablo-3). Çalışmamızda yaş ile yapılan korelasyon analizinde kopeptin düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki saptanamamıştır. PKOS grubu (n=49) ile tamamen sağlıklı olan grup (n=24) arasında kopeptin (p=0,897) değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Tüm katılımcılar İD olan (n=50) ve İD olmayan (n=36) olarak ayrılmış, kopeptin düzeyleri karşılaştırılmıştır (Tablo 4). İki grup arasında serum kopeptin düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilememiştir (p=0,360). Kopeptin için bakılan korelasyon analizinde Kopeptin ve 17 OH Progesteron arasında istatistiksel (p = 0.3366)olarak anlamlı bir korelasyon (r = 0.106) bulunmamaktadır. Kopeptin ve DHEAS arasında istatistiksel (p = 0.0228) olarak anlamlı, ancak zayıf bir pozitif korelasyon (r = 0.245) bulunmaktadır. viii ROC eğrisi analizi –1 için yapılmış ve AUC değeri (0.50), Kopeptin seviyelerinin PKOS tanısında herhangi bir ayrım gücüne sahip olmadığını göstermektedir. Sonuç: Çalışmamızda serum kopeptin düzeylerinin PKOS, İD ve obezite ile anlamlı bir ilişki kurulamamıştır. Serum kopeptin düzeylerinin artışının etyolojisi ile ilgili daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: The relationship between serum copeptin levels and insulin resistance and obesity in patients with polycystic ovary syndrome (PCOS) was investigated. Materials and Methods: The study included 49 patients aged 18-40 in their reproductive period who were diagnosed with PCOS according to the ESHRE/ASRM (Rotterdam) criteria, and who did not have any systemic diseases such as diabetes mellitus, hypertension, or atherosclerosis, and who had not used oral contraceptives for at least 6 months. Of these, 23 were insulin resistant (IR) and 26 were not. The control group consisted of 37 women aged 18-40 in their reproductive period, who did not have a history of diabetes, hypertension, or atherosclerosis, had regular menstrual cycles every 21-35 days, had no unilateral or bilateral polycystic ovary appearance on pelvic ultrasonography, and had not used oral contraceptives for at least 6 months. In this group, 27 were IR and 10 were not. Results: No significant difference was found in copeptin levels between patients with PCOS (n=49) and those without PCOS (n=37) (p=0.979). The median copeptin level in the PCOS group (97.51 ng/mL, min-maks: 79.43-1212.38) was higher than in the non-PCOS group (100.52 ng/mL, min-maks: 81.25-558.17) (Table 3). In our study, no significant relationship was found between kopeptin levels and age in the correlation analysis. No statistically significant difference was found in copeptin levels between the PCOS group (n=49) and the completely healthy group (n=24) (p=0.897). All participants were divided into IR (n=50) and non-IR (n=36) groups, and copeptin levels were compared (Table 4). No statistically significant difference was found in serum copeptin levels between the two groups (p=0.360). In the correlation analysis of copeptin, there was no statistically significant correlation (p = 0.3366) between copeptin and 17 OH Progesterone (r = 0.106). However, there was a statistically x significant but weak positive correlation (p = 0.0228) between copeptin and DHEAS (r = 0.245). The ROC curve analysis for –1 showed an AUC value of 0.50, indicating that copeptin levels have no discriminative power in diagnosing PCOS. Conclusion: In our study, no significant relationship was found between serum copeptin levels and PCOS, IR, and obesity. More studies are needed regarding the etiology of increased serum copeptin levels.