Progestin primed ovaryen stimülasyon (PPOS) ve GnRH antagonist protokol uygulanan infertil hastalarda siklus özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of cycle characteristics in infertile patients undergoing progestin primed ovarian stimulation (PPOS) and GnRH antagonist protocol
- Tez No: 889462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN DEVRANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Progestin primed ovaryen stimülasyon (PPOS) ve GnRH antagonist (GnRH-ant) protokol ile kontrollü ovaryen hiperstimülasyon uygulanmış hastaların siklus özellikleri, elde edilen oosit sayısı ve oosit matürasyon oranı açısından retrospektif olarak karşılaştırılması. Gereç ve Yöntem: PPOS (n:53) ve GnRH antagonist (n:53) protokol uygulanmış, 21-40 yaş arasında, AFC ≥ 5 olan, daha önce düşük over yanıtı öyküsü (≤3 oosit) olmayan toplam 106 hasta çalışmaya dahil edildi. PPOS protokolünde stimülasyon başlangıç gününde ya da önde giden folikül 14 mm'ye ulaşınca gonadotropinlere ek olarak 10 mg medroksiprogesteron asetat (MPA) veya 20 mg didrogesteron başlandı ve ovulasyon tetik gününe kadar devam edildi. Antagonist protokolde stimülasyonun 6. gününde veya önde giden folikül 14 mm'ye ulaşınca 0,25 mg cetrorelix başlandı ve ovulasyon tetik gününe kadar devam edildi. İki protokol siklus özellikleri, elde edilen toplam oosit sayısı, MII oosit sayısı ve oosit maturasyon oranları açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Bazal FSH seviyesi, PPOS grubunda GnRH-ant gruba göre daha yüksekti (9.67 ± 3.99'e karşı 7.51 ± 1.88, p=.008). PPOS grubunda başlangıç FSH dozu ve kullanılan toplam FSH dozu GnRH-ant gruba göre daha yüksek bulundu (319.81 ± 99.92'e karşı 247.64 ± 61.68, p=
Özet (Çeviri)
Aims: A retrospective comparison of cycle characteristics, the number of oocytes retrieved, and oocyte maturation rates in patients undergoing controlled ovarian hyperstimulation with Progestin-Primed Ovarian Stimulation (PPOS) and GnRH Antagonist (GnRH-ant) protocols. Materials and Methods: A total of 106 patients, aged 21-40 years, with an AFC ≥ 5, and no prior history of poor ovarian response (≤3 oocytes), were included in the study. Among these, 53 patients underwent the PPOS protocol and 53 patients underwent the GnRH antagonist protocol. In the PPOS protocol, starting on the day of stimulation initiation or when the leading follicle reached 14 mm, 10 mg of medroxyprogesterone acetate (MPA) or 20 mg of dydrogesterone was added to the gonadotropins and continued until the day of ovulation trigger. In the antagonist protocol, 0.25 mg of cetrorelix was initiated on the 6th day of stimulation or when the leading follicle reached 14 mm, and continued until the day of ovulation trigger. The two protocols were compared in terms of cycle characteristics, total number of oocytes retrieved, number of MII oocytes, and oocyte maturation rates. Results: The basal FSH level was higher in the PPOS group compared to the GnRH-ant group (9.67 ± 3.99 vs. 7.51 ± 1.88, p=.008). The initial FSH dose and the total FSH dose used were also found to be higher in the PPOS group than in the GnRH-ant group (319.81 ± 99.92 vs. 247.64 ± 61.68, p=