False readiness theory and bilateral and third-party peace processes: Mediated and non-mediated dyads in comparative perspective
Yanlış hazırlık teorisi ve ikili ve üçüncü taraf barış süreçleri: Karşılaştırmalı bir perspektifte aracılı ve aracısız ikili
  1. Tez No: 889463
  2. Yazar: LORENZO EMILIO RODRIGUEZ VARGAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EFSER RANA COŞKUN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Barış ve Çatışma Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Barış ve Çatışma Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, Barış Süreçlerindeki Sahte Hazırlığın rolünü inceleyerek, özellikle en az bir tarafın gerçekten barışa bağlı olmadığı durumlarda arabulucuların etkisine odaklanır. Bilgi Teorisi, Karşılaştırmalı Durum Analizi ve Niteliksel Karşılaştırmalı Analiz (QCA) birleştiren karma metodolojik bir yaklaşım kullanılarak, Kuzey İrlanda, Bask, Kolombiya, Sri Lanka ve Güney Sudan'daki beş çatışmanın on barış süreci incelenir. Sahte Hazırlık Teorisi (FRT) temel alınarak, tarafların zaman kazanmak, tavizler elde etmek veya zayıflık göstermemek için aldatıcı müzakerelere girebileceği öne sürülür. Çalışma, müzakere, arabuluculuk, aldatma ve rasyonel seçim teorilerini içeren geniş bir literatür taramasıyla başlar. Ardından, metodolojik çerçeveye geçilerek, seçilen vaka çalışmalarının analizinde Bilgi Teorisi ölçümleri ve QCA'nın nasıl kullanıldığı açıklanır. Barış süreci boyunca şiddet, güç asimetrisi ve arabulucunun varlığı gibi çeşitli faktörlerin Sahte Hazırlık olasılığı üzerindeki etkilerini anlamaya çalışır. Bulgular, bir arabulucunun varlığının Sahte Hazırlık olasılığını mutlaka artırmadığını ve başlangıçtaki hipotezi çürüttüğünü gösterir. Aksine, çalışma, maksimalist tercihler ve nihai bir anlaşmanın olamaması veya uygulanamaması gibi durumların Sahte Hazırlık için önemli belirteçler olduğunu bulur. Tez ayrıca, barış süreçlerinde aldatmanın stratejik kullanımının önemini ve arabulucuların bu dinamikleri etkili bir şekilde ele alması gerektiğini vurgular. Seçilen vakaların detaylı süreç izlemesiyle, tez, Sahte Hazırlığın barış müzakerelerinde nasıl belirdiğine dair kapsamlı bir anlayış sunar ve arabulucular ve politika yapıcılar için politika önerileri getirir. Çalışma, çatışma çözümünde aldatmanın rolü üzerine daha fazla araştırma yapılması ve Sahte Hazırlık için daha kesin belirteçlerin geliştirilmesi gerektiğini vurgular.
Özet (Çeviri)
This study investigates the role of False Readiness in peace processes, particularly focusing on the impact of mediators when at least one party is not genuinely committed to peace. The study employs a mixed-method approach, combining Information Theory for Comparative Case Analysis and Qualitative Comparative Analysis (QCA), to examine ten peace processes from five conflicts: Northern Ireland, Basque, Colombian, Sri Lankan, and South Sudanese. The research is grounded in the False Readiness Theory (FRT), which posits that parties may engage in deceptive negotiations to buy time, extract concessions, or avoid appearing weak. It begins with a comprehensive literature review, covering negotiation, mediation, deception, and rational choice theories. It then delves into the methodological framework, explaining the use of Information Theory metrics and QCA to analyze the selected case studies. The study identifies several confounding and explanatory conditions, such as violence during the peace process, power asymmetry, and the presence of a mediator, to understand their impact on the likelihood of False Readiness. The findings reveal that the presence of a mediator does not necessarily increase the likelihood of False Readiness, contradicting the initial hypothesis. Instead, the study finds that maximalist preferences and the failure to reach or implement a final agreement are significant indicators of False Readiness. The thesis also highlights the importance of understanding the strategic use of deception in peace processes and the need for mediators to address these dynamics effectively. Through detailed process tracing of selected cases, the thesis provides a nuanced understanding of how False Readiness manifests in peace negotiations and offers policy recommendations for mediators and policymakers. The study concludes by emphasizing the need for further research on the role of deception in conflict resolution and the development of more precise indicators for False Readiness.