Progestin ile hazırlanmış ovaryen stimulasyon uygulanan hastalarda ve GNRH antagonist protokol uygulanan hastalarda farklı hasta gruplarında in vitro fertilizasyon tedavisinin sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of in vitro fertilization outcomes between patients undergoing progestin-pri̇med ovarian stimulation and those receiving GNRH antagoni̇st protocols across different patient groups
  1. Tez No: 945333
  2. Yazar: MERVE ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL GÜLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
IVF başarısının arttırılması amacıyla OS'da her siklusta mümkün olan en fazla sayıda oosit elde edilmesi, bununla birlikte erken LH artışı/prematür luteinizasyon, spontan ovulasyon gibi sonuçlardan ve OHSS gelişmesi gibi komplikasyonlardan kaçınılması hedeflenmektedir. Bu kapsamda geçmişten günümüze kadar farklı OS protokolleri uygulanmıştır. Bu çalışmada erken LH artışının önlenmesi amacıyla geliştirilen ve son 10 yıldır giderek artan oranda kullanılmayan başlanan PPOS protokolü ile GnRH antagonist protokolün OS siklus sonuçlarını ve taze ve donmuş ET sonrası gebelik sonuçlarına etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmamızda Ocak 2021- Ocak 2025 arasında Gazi Üniversitesi Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi ve Novaart Tüp Bebek Merkezi'ne çocuk sahibi olma veya oosit dondurma isteğiyle başvuran ve PPOS veya GnRH antagonist protokol ile OS yapılan olguların OS siklus verileri ve gebelik sonuçları retrospektif olarak incelendi. Tüm olguların dahil edildiği grupta ve PCOS, endometrioma, düşük over rezervi ve açıklanamayan infertilite alt gruplarında iki protokolün OS siklus verileri ve gebelik sonuçlarını karşılaştırdık. Çalışmamızda iki protokol sonucunda elde edilen oosit sayıları, MII oosit oranı, fertilizasyon, klivaj ve blast oranları PPOS protokolü lehine olmasına rağmen bu durum gebelik sonuçlarını etkilememiştir. GEE analizi sonuçlarına göre olguların farklı sikluslarının etkisi de göz önüne alındığında diğer değişkenlerle birlikte protokol seçimi tek başına ve gebeliği etkileyebilecek diğer değişkenlerle birlikte devam eden gebelik elde edilmesi üzerinde anlamlı etkiye sahip bulunmadı. Ancak protokol seçimi tek başına değerlendirildiğinde tüm olguların dahil edildiğinde FOI, MII oosit oranı, fertilizasyon ve blast oranı üzerinde PPOS protokolü anlamlı olarak pozitif etkiye sahip bulundu. Analize embriyolojik sonuçları etkileyebilecek diğer değişkenler dahil edildiğinde PPOS protokolünün yalnızca blast oranını anlamlı olarak arttırdığı bulundu. PKOS, düşük over rezervi, endometrioması olan ve açıklanamayan infertilite alt gruplarında elde edilen verilere bakıldığında hiçbir grupta elde edilen gebelik, devam eden gebelik ve canlı doğum sonuçlarında iki protokol arasında anlamlı fark bulunmadı. Ancak PKOS, düşük over rezervi, endometrioma olan ve açıklanamayan infertilite gruplarında protokol seçimi tek başına değerlendirildiğinde PPOS protokolünün MII oosit oranı, fertilizasyon, klivaj ve blast oluşum oranını anlamlı olarak olumlu etkilediği bulundu. Ancak diğer değişkenler analize eklendiğinde protokol seçimi anlamlı etkisini kaybetti. PKOS tanısı olan olgu grubunda MII oosit oranı, klivaj ve blast oranı PPOS grubunda anlamlı olarak daha iyiydi. Ek olarak, PPOS protokolünde OHSS riski nedenli siklus iptali de daha azdı. PKOS olan grupta PPOS protokolü tek başına olumlu etkili olarak bulunsa da diğer değişkenlerle birlikte anlamlı etkisini kaybetti. Endometrioması olan olgu grubunda PPOS protokolü tek başına olumlu etkiye sahip bulunsa da diğer değişkenlerle birlikte anlamlı etkisini kaybetti. Ayrıca, karşılaştırmalar GnRH antagonist grubunda daha elverişli embriyolojik sonuçlar ortaya koymuş olup, bu protokolün ilgili hasta grubu için tercih edilen yöntem olabileceğini göstermektedir. Düşük over rezervi olan grupta blast oranı PPOS protokolünde daha iyiydi ancak gebelik sonuçlarında iki grup arasında fark bulunmadı. PPOS protokolü tek başına değerlendirildiğinde olumlu etkiye sahip bulundu ancak diğer değişkenlerle birlikte anlamlı etkisini kaybetti. Açıklanamayan infertilite ve normal over rezervi olan grupta klivaj ve blast oranı PPOS protokolünde daha iyi ancak gebelik sonuçları iki grup arasında benzerdir. Sonuç olarak tüm olguların olduğu grupta, PKOS, düşük over rezervi ve açıklanamayan infertilite grubunda PPOS protokolünün embriyolojik sonuçları daha iyi olmakla birlikte her olgu için ET planı ve olgunun ek özellikleri, PGT gerekliliği, embriyonun donma-çözme işlemine maruz kalacak olması gibi durumlar göz önüne alınarak yarar-zarar dengesine göre bireyselleştirilmiş protokol tercihi uygundur. Endometrioması olan olgularda gebelik sonuçlarında fark bulunmamasına rağmen embriyolojik sonuçlar GnRH antagonist protokolde daha iyi olması nedeniyle GnRH antagonist protokol ile OS öncelikli tercih olarak uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
To enhance the success of in vitro fertilization (IVF), ovarian stimulation (OS) aims to retrieve the maximum possible number of oocytes per cycle, while simultaneously minimizing risks such as premature luteinization, spontaneous ovulation, and the development of ovarian hyperstimulation syndrome (OHSS). In this context, various OS protocols have been developed and implemented over time. In this study, we aimed to compare the outcomes of ovarian stimulation cycles and the effects on pregnancy outcomes following fresh and frozen embryo transfers between the GnRH antagonist protocol and the progestin-primed ovarian stimulation (PPOS) protocol, which has been increasingly utilized over the past decade to prevent prematüre LH surge, and the GnRH antagonist protocol. In our study, we retrospectively analyzed ovarian stimulation (OS) cycle data and pregnancy outcomes of patients who underwent OS with either the PPOS or GnRH antagonist protocol between January 2021 and January 2025 at the Gazi University Assisted Reproductive Technology Center and the Novaart IVF Center. The study included patients who presented with the desire for childbearing or oocyte cryopreservation. We compared OS cycle parameters and pregnancy outcomes between the two protocols in the overall cohort as well as in specific subgroups, including patients with polycystic ovary syndrome (PCOS), endometrioma, diminished ovarian reserve, and unexplained infertility. In our study, although the number of retrieved oocytes, MII oocyte rate, fertilization, cleavage, and blastocyst formation rates were all more favorable in the PPOS protocol group, these advantages did not translate into improved pregnancy outcomes. According to the results of the generalized estimating equations (GEE) analysis, when accounting for the impact of multiple cycles per patient and other potential confounding variables, the choice of stimulation protocol alone was not found to have a statistically significant effect on achieving ongoing pregnancy. However, when protocol type was evaluated independently across all cases, the PPOS protocol demonstrated a significantly positive effect on FOI, MII oocyte rate, fertilization rate, and blastocyst formation rate. After adjusting for additional variables that could influence embryological outcomes, the PPOS protocol remained significantly associated only with an increased blastocyst formation rate. In the analysis of subgroups including patients with PCOS, diminished ovarian reserve, endometrioma, and unexplained infertility, no significant differences were observed between the PPOS and GnRH antagonist protocols in terms of clinical pregnancy, ongoing pregnancy, or live birth outcomes. However, when protocol type was evaluated independently, the PPOS protocol was found to have a significantly positive impact on MII oocyte rate, cleavage, and blastocyst formation rates in the PCOS, diminished ovarian reserve, endometrioma, and unexplained infertility subgroups. However this significance was lost when additional covariates were included in the analysis. In the PCOS subgroup, total number of oocytes retrieved, MII oocyte rate, and fertilization, cleavage, and blastocyst formation rates were significantly better in the PPOS group. Additionally, the PPOS protocol was associated with a lower cycle cancellation rate due to OHSS risk in this subgroup. Althouhg the PPOS protocol showed a positive impact in patients with PCOS when analyzed independently, this effect lost statistical significance when adjusted for other variables. In the endometrioma subgroup, although the PPOS protocol showed a favorable effect when analyzed independently, this effect lost statistical significance when adjusted for other variables. Furthermore, direct comparisons demonstrated more favorable embriyological outcomes in the GnRH antagonist group, implying that this protocol may be the preferred choice for this population. In patients with diminished ovarian reserve blastocyst formation rates were higher in the PPOS group; however, no significant differences were found in clinical pregnancy outcomes between the two protocols. Although PPOS appeared beneficial when considered alone, its effect was not significant when adjusted for other variables. Among patients with unexplained infertility and normal ovarian reserve, cleavage and blastocyst formation rates were also better with the PPOS protocol, but clinical pregnancy outcomes remained comparable between the two groups. In conclusion, while the PPOS protocol demonstrated superior embryological outcomes in the overall cohort as well as in patients with PCOS, diminished ovarian reserve, and unexplained infertility, the optimal stimulation protocol should be individualized based on each patient's embryo transfer (ET) plan, specific clinical characteristics, the potential need for preimplantation genetic testing (PGT), and whether the embryo will undergo cryopreservation and thawing. In patients with endometrioma, although no significant differences were found in pregnancy outcomes, embryological outcomes were more favorable with the GnRH antagonist protocol. Therefore, GnRH antagonist-based OS may be considered the preferred option in this subgroup.