Holstein ırkı ineklerde sıcaklık stresinin hspa1a geni ile ilişkili bazı miRNA'lara ve süt verimine etkisi
Effects of heat stress on some miRNAs associated with the hspa1a gene and milk yield in holstei̇n breed cows
- Tez No: 889476
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÇİLEK, DOÇ. DR. ÖZGE ÖZMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Veteriner Hekimliği, Genetics, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni, Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, Ankara ilinde bulunan bir özel işletmede, ağustos ayında laktasyon pik veriminde olan 23 baş, şubat ayında laktasyon pik veriminde olan 24 baş primipar Holstein ineğin mevsimsel sıcaklık stresi altında yağsız süt fraksiyonundaki HSPA1A hedefli bta-mir-15a, bta-mir-34a, bta-mir-197 ve bta-mir-103 miRNA'larının ekspresyonu üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca, mevsimsel sıcaklık stresinin ineklerin fizyolojik parametreleri, süt verimi ve süt bileşimi üzerindeki etkileri de araştırılmıştır. Ağustos ve şubat aylarında hesaplanan, ortalama Sıcaklık-Nem İndeksi değerleri sırasıyla 72 ve 40'tır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effects of seasonal heat stress on the expression of HSPA1A targeted bta-mir-15a, bta-mir-34a, bta-mir-197 and bta-mir-103 miRNAs in the skim milk fraction of 23 primiparous Holstein cows at peak lactation yield in August and 24 primiparous Holstein cows at peak lactation yield in February in a private enterprise in Ankara province. In addition, the effects of seasonal heat stress on physiological parameters, milk yield and milk composition of cows were also investigated. The mean Temperature-Humidity Index values calculated in August and February were 72 and 40, respectively.