The European union between solidarism and pluralism: A comparative study of the EU's response to two mass migration flows
Dayanışmacılık ve çoğulculuk arasında Avrupa Birliği: AB'nin iki kitlesel göç akınına yanıtının karşılaştırmalı bir çalışması
- Tez No: 889477
- Danışmanlar: PROF. DR. KAI OPPERMANN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüz dünyasında Avrupa Birliği (AB) ulaştığı entegrasyon seviyesi ile uluslararası alanda önemli bir güç haline gelmiş ve son yıllarda yaşanan küresel düzeydeki krizler karşısında belirgin bir rol üstlenmiştir. Bu rolün önemi, ikinci dünya savaşından bu yana orta çıkan iki büyük kitlesel göç akınında tekrar ortaya çıkmıştır. Özellikle, 2011'de Arap Baharı sonrasında patlak veren ve 2015 yılında uluslararası bir krize dönüşen Suriyeli sığınmacıların göçleri ile 2022'de Rusya'nın Ukrayna'ya askeri operasyon başlatması sonucunda yaşanan ve en hızlı yerinden edilme krizi olarak tanımlanan Ukraynalı sığınmacı krizi, AB'nin büyük testlerden geçmesine neden olmuştur. Bu krizler aynı zamanda birliğin göç alanındaki entegrasyonunu da gündeme getirmiş ve tartışmalara yol açmıştır. Ekonomik ve siyasi birçok alanda entegrasyonunu derinleştiren AB için göç alanı, halen tartışmalı ve ihtiyaca göre şekillenen bir politika olarak ön plana çıkmaktadır. Üye ülkelerin bu alandaki çeşitli çekinceleri ortak politika oluşturma yolunda zorluklar yaratmaktadır. Bu iki büyük kitlesel akın sırasında da, üye ülkeler zaman zaman entegrasyonu derinleştirmeye zaman zaman ise halihazırda ulaşılan ortak politikalardan uzaklaşmaya yönelmiştir. Bu çalışma, AB'nin bu iki büyük kitlesel göç akınına nasıl yanıt verdiğini ve krizler karşısında oluşturduğu politikaları karşılaştırmalı olarak analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu analiz yapılırken, İngiliz Okulu'nun literatüre katmış olduğu Uluslararası Toplum kavramı üzerinden, çoğulculuk-dayanışmacılık tartışmasından yararlanılacaktır.
Özet (Çeviri)
In today's world, the European Union (EU) has become an important power in the international arena with the level of integration it has reached and has played a prominent role in the face of global crises in recent years. The importance of this role has emerged again in the two major mass migration flows that have occurred since the Second World War. In particular, the migration of Syrian asylum seekers, which broke out after the Arab Spring in 2011 and turned into an international crisis in 2015, and the mass influx of Ukrainian asylum seekers, which is defined as the fastest displacement crisis experienced as a result of Russia's military operation in Ukraine in 2022, have caused the EU to pass major tests. These crises also brought the integration of the Union in the field of migration to the agenda and led to discussions. For the EU, which has deepened its integration in many economic and political areas, the field of migration still stands out as a controversial and need-based policy. Various reservations of member countries in this area create difficulties in establishing a common policy. During these two large mass flows, member countries sometimes tended to deepen integration and sometimes to move away from the common policies that had already been reached. This study aims to comparatively analyze how the EU responded to these two major influxes of mass migration and the policies it created in response to crises. While making this analysis, the pluralism-solidarism debate will be used through the concept of International Society, which the English School added to the literature.