Gestasyonel Diabetes Mellitus (GDM) ve sınırda GDM tanılı olguların inflamatuar parametreler ile ilişkisi
The relationship of Gestational Diabetes Mellitus (GDM) and borderline GDM diagnosed cases with inflammatory parameters
  1. Tez No: 889552
  2. Yazar: DENİZ KUZUNDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BURAK GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Gestasyonel diabetes mellitusa sahip gebelerin fetal ve maternal sağlık etkileri detaylıca araştırılmış ve iyi bilinirken, sınırda GDM (S-GDM) olan gebelerin fetal ve maternal özelliklerinin incelendiği araştırma sayısı oldukça kısıtlıdır. Bu araştırmayla hastanemizdeki GDM ve S-GDM olan hastaların temel özellikleri incelenmiş olup, her iki tanının da inflamatuar parametrelerle olan ilişkisi değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tasarıma sahip bu tez çalışmasına, Etlik Şehir Hastanesi perinatoloji ve gebe polikliniklerine başvuran maternal yaşı 18-45 aralığında olan, amniyon sıvı patolojisi, fetal konjenital ve kromozomal anomalisi olmayan fetüsleri içeren, tekil gebe olgular dahil edilmiştir. Çalışma üç grupta yürütülmüştür. İlk grupta, GDM haricinde sistemik maternal hastalık bulgu ve tanıları olmayan, komplikasyon saptanmamış, kronik ilaç kullanımı olmayan, gebeliğinde antenatal kortikostreoid tedavisi uygulanmamış, kan glukoz regülasyonu sağlanmış, GDM tanılı 102 gebe yer almıştır. İkinci grup, glukoz intoleransı (S-GDM) olan ve diyet ile kan glukoz regülasyonu sağlanmış 102 gebeden oluşmuştur. Üçüncü grupta ise 102 sağlıklı gebe yer almıştır. Bu üç çalışma grubu, demografik özellikler, obstetrik geçmiş ve diğer klinik özellikler, sistemik inflamatuar cevap indeksi (SIRI), tam kanda sistemik immün-inflamasyon indeksi (SII), nötrofil lenfosit oranı (NLR) ve platelet lenfosit oranı (PLR) açısından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: While the effects of gestational diabetes mellitus (GDM) on fetal and maternal health are well-researched and understood, there is a significant lack of studies examining the fetal and maternal characteristics of pregnancies with borderline gestational diabetes mellitus (B-GDM). This study aims to investigate the basic characteristics of patients with GDM and B-GDM at our hospital and to evaluate the relationship of both diagnoses with inflammatory parameters. Materials and Methods: This cross-sectional study included singleton pregnant women aged 18-45 years who attended the perinatology and obstetric clinics of Etlik City Hospital. The study excluded those with amniotic fluid pathology or fetal congenital and chromosomal anomalies. The study was conducted in three groups. The first group consisted of 102 pregnant women diagnosed with GDM, who had no systemic maternal disease, no complications, no chronic medication use, no antenatal corticosteroid treatment during pregnancy, and had controlled blood glucose levels. The second group included 102 pregnant women with glucose intolerance (borderline GDM) whose blood glucose regulation was managed through diet. The third group consisted of 102 healthy pregnant women. These three study groups were compared in terms of demographic characteristics, obstetric history, other clinical features, systemic inflammatory response index (SIRI), systemic immune-inflammation index (SII), neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), and platelet-to-lymphocyte ratio (PLR).