Ceza muhakemesinde hukuka aykırı delillerin değerlendirilmesi
Evaluation of illegal evidence in criminal procedure
  1. Tez No: 889551
  2. Yazar: DAMLA EYLEM ÖCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
''Ceza Muhakemesinde Hukuka Aykırı Delillerin Değerlendirilmesi'' başlıklı bu tez, iki bölümden oluşmaktadır. Tezin ilk bölümünde ceza muhakemesinin amacına, delilin tanımına, delillerin değerlendirilmesine, hukuka aykırı delilden ne anlaşıldığına ve hukuka aykırı delillerin değerlendirilip değerlendirilemeyeceğine değinilmiştir. Ceza muhakemesinin aracı olan delillere, bu delillerin değerlendirilmesine ve değerlendirmeye dair sınırlara ilişkin ilk bölümde yer verilen açıklamalar ışığında, Türkiye'de ceza muhakemesi hukukunda hukuka aykırı delillerin değerlendirilmesine ilişkin benimsenen sistem, çalışmanın ikinci bölümünde incelenmiştir. Bu bölümde, ceza muhakemesinin her evresinde hukuka aykırı delillerin nasıl bir değerlendirmeye tabi tutulacağı aşamalı bir şekilde aktarılmıştır. İkinci bölümün son kısmında ise, bazı tartışmalı hususlara değinilerek belli durumlarda delillerin hukuka aykırı niteliğinin ortadan kalkıp kalkmayacağı ve değerlendirilebilir olup olmadığı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis titled ''Evaluation of Illegal Evidence in Criminal Procedure'' consists of two parts. In the first part of the thesis, the purpose of criminal procedure, the definition of evidence, the evaluation of evidence, what is understood by illegal evidence and whether illegal evidence can be evaluated are mentioned. In the context of the explanations given in the first part regarding the evidence as a tool of criminal procedure, the evaluation of this evidence and the limits regarding the evaluation, the system adopted in the criminal procedure law in Turkey regarding the evaluation of illegal evidence is analysed in the second part of the study. In this part, it is explained in a step-by-step manner how illegal evidence will be evaluated at each stage of the criminal procedure. In the final of the second part, some controversial issues are addressed and it is discussed whether the illegal nature of the evidence will disappear in certain cases and whether it can be evaluated.